Kendine İnanması Gereken Tek Kişi Sensin!
Abone Ol 

Kendine İnanması Gereken Tek Kişi Sensin!

”Hiç kimse senin değerini anlayamaz senden başka.” / Pearl Bailey Yine bana çok anlamlı gelen bir söz hakkında yazmak istiyorum. Çünkü bu aslında hepimizin temel sorununu anlatıyor. Çok klişe olacak ama yine de söylemek istiyorum ki başkalarının ne düşündüğü sandığınız kadar önemli değildir. Evet bu cümleyi defalarca duyduğunuzu biliyorum ancak benim anlatmaya başlayacağım şekilde muhtemelen […]

”Hiç kimse senin değerini anlayamaz senden başka.” / Pearl Bailey

Yine bana çok anlamlı gelen bir söz hakkında yazmak istiyorum. Çünkü bu aslında hepimizin temel sorununu anlatıyor. Çok klişe olacak ama yine de söylemek istiyorum ki başkalarının ne düşündüğü sandığınız kadar önemli değildir. Evet bu cümleyi defalarca duyduğunuzu biliyorum ancak benim anlatmaya başlayacağım şekilde muhtemelen çok az duydunuz. Çünkü insanlar başkalarının söylediklerine takıldığınızda size boş ver buna mı takılıyorsunuz gibi cümlelerde bulunuyor. Bana da yıllarca aynı cevabı verdiler ve ben her seferinde başkalarının hakkımda ne düşündüğüne daha çok önem verdim. Muhtemelen sizde aynı şeyi yaptınız.

Hepimiz birileri bize değersiz olduğumuzu hissettirdiğinde gerçekten öyle olduğuna inanıyoruz. Ancak başkalarının hakkımızda ne düşündüğü bizim gerçekte öyle olduğumuz anlamına gelmiyor. Bunu bir örnekle anlatmak istiyorum.

Derslerde yeterince başarılı olamadığınızı ve çevrenizdeki insanlarla anlaşamadığınızı düşünün. Hayalleriniz ve gerçekleştirmek istediğiniz şeyler diğer insanlardan oldukça farklı olsun. Bu yüzden dersler ve çevrenizdeki insanlar ilginizi çekmiyor. İlginizi çekmeyen bir şeye konsantre olamıyorsunuz ve bu başarınızı etkiliyor. Ya da çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü yapmanız gereken şeye odaklanamıyorsunuz. Ancak sorun şu ki içinde bulunduğunuz durumu insanlar çok fazla algılayamıyor ve sizin kafası çalışmayan birisi olduğunuza karar veriyor. Sizde insanlar sizin hakkınızda böyle düşündüğü için bunun doğru olduğuna karar veriyorsunuz ve kendinizin kafasının çalışmadığına onlarla beraber inanmaya devam ediyorsunuz. Peki bu gerçekten sizin kafanızın çalışmadığına dair bir kanıt mıdır? Hayır. Alakası bile yok. Emin olun. Başkalarının sizin nasıl birisi olduğunuzu belirlemesine izin vermeyin. Sizin öneminizi bilebilecek tek kişi sizsiniz. Üstelik bir şeyleri başarabileceğin tek kişi de kendinsin. Yani her türlü onlara da düşüncelerine de ihtiyacın yok. Alakayı tamamen insanlarla kesmek mi gerekir? Hayır. Ancak insanlarla iletişim kurarken onların siz demek olmadığını ayırt edebilmek gerekir.

Ben, yıllarca insanların düşüncelerini kendim olarak benimsemiştim. Hatta o kadar çok benimsedim ki sonunda psikolojik bir rahatsızlığa yakalandım. Bu durum o kadar ilerledi ki geriye ben diye bir şey kalmadığını fark ettim. Hatta o kadar yoktum ki en sevdiğim rengi bile bilmiyordum. Bundan bana ne diyebilirsiniz. Ancak kurgu bir örnek vermek başka bir şey, gerçek bir örnek vermek ise çok başka. Bu yüzden size gerçek bir örnek vermeye çalışıyorum. Ve size yemin ederim bu yazının kaç kez okunduğu umurumda değil. Benim umurumda olan tek şey size kendi değerinizin yalnızca kendiniz tarafından bilinebileceğini fark ettirebilmek. Ben size kapı açmaya çalışıyorum. İçeriye girip girmemek tamamen sizin seçiminiz. Bu yazının milyon kere okunmuş olması bana bir şey kazandırmayacak. Ancak en az bir kişinin bunu fark edebilmesini sağlamak benim için sonsuz kazanç demektir. Mutluluğun kazancı. Ben hepimizin özel olduğuna inanıyorum. Zaman zaman bundan şüphe ediyoruz ve çoğu insan gibi sıradan olmayı seçiyoruz ancak bir sürünün parçası olmak her zaman doğru değildir. Ben özel biriyim ama sizde özel birisiniz. Bunu hatırlatmak istiyorum. Özelim ama dünyanın en zeki insanı olduğuma inandığım için değil, en güzeli, en dikkat çekicisi, en yeteneklisi ya da başka bir şey olduğumu düşündüğüm için değil. Ben özelim çünkü sürünün bir parçası olmayı reddedip kendi yolumu çizmeyi seçtim. Ve bu yolda istediğim her şeyi yapabilirim. İnsanların olmasını istediği gibi biri değil kendim olmak istediğim gibi biri olabilirim. Ve arkadaşlar, benim yolumda herkes özeldir. Her canlı özeldir. Her cansız özeldir. Benim için bir çöp parçası bile özeldir. Aynı değiliz ama hepimiz özeliz. Zaten aynı olsaydık özel olmazdık. Hiçbirinize benim seçtiğim yolu seçin demiyorum ve yolumu detaylı bir şekilde anlatmaya falan çalışmıyorum. Ben size, sürüden ayrılıp kendi yolunuzu keşfetmeniz için size bir davet sunuyorum. Benim yolum en doğru yol, ama yalnızca benim için. Ve benim yolum herkes için en doğru yol olmayacaktır. Herkesin doğru yolu farklıdır. Çünkü hepimiz farklıyız. Sizin ne kadar değerli olduğunuzu sizi yargılayan insanlar bilemez. Sizin ne kadar değerli olduğunuzu sadece siz bilebilirsiniz. Bu yüzden insanların kendinizi değersiz hissettirmesine izin vermeyin ve hayalini kurduğunuz her şeyi gerçekleştirmek için çabalayın. İnsanların ne düşündüğünün canı cehenneme!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM