Hipnoterapinin Kısaca Tarihçesi
Abone Ol 

Hipnoterapinin Kısaca Tarihçesi

AHP, literatürde regresyon hipnoterapisi, hipnoanaliz, ya da psikodinamik hipnoterapi şeklinde de geçmektedir. Kökleri 1895 yılında Sigmund Freud ve Joseph Breuer’in hastaların erken yaşlarında ki bastırılmış anılarına ulaşarak bu anılarda ki bastırılmış duyguyu dışa vurarak rahatlama elde etmek için hipnotik bir fenomen olan regresyon tekniğini kullanmalarına kadar dayanır. Yine o dönemde Freud psikanaliz lehine hipnotik yöntemleri […]

AHP, literatürde regresyon hipnoterapisi, hipnoanaliz, ya da psikodinamik hipnoterapi şeklinde de geçmektedir. Kökleri 1895 yılında Sigmund Freud ve Joseph Breuer’in hastaların erken yaşlarında ki bastırılmış anılarına ulaşarak bu anılarda ki bastırılmış duyguyu dışa vurarak rahatlama elde etmek için hipnotik bir fenomen olan regresyon tekniğini kullanmalarına kadar dayanır.

Yine o dönemde Freud psikanaliz lehine hipnotik yöntemleri aşamalı olarak terk ederken, Fransız rakibi Pierre Janet kendisinden birkaç yıl daha erken bir tarihte hipnotik psikoterapide yaş gerilemesinin nasıl kullanılacağını anlattığı bir vaka çalışması yayınlamıştır. Sonrasında ise ‘travma sonrası kaygı bozukluğu’ diye adlandırılan savaş bunalımlarının tedavisinde psikanalize göre hızlı bir alternatif olarak psikoterapistlerce ‘hipnoanaliz’ başlığı altında kullanılmıştır.

Günümüze gelince Gill Boyne, Gerald Kein, E. A. Barnett, gibi yazarların konu ile ilgili araştırma, uygulama ve kitapları ile tekrar ilgi görmekte Calvin Banyan tarafından sistematize edilerek 5- path sistemi olarak tanıtılmaktadır. Bu araştırmada da AHP’ ye sistematik bir yaklaşım getirdiği için 5-path sistemine de değinilmiştir.

HİPNOTERAPİ NEDİR? - Core Psikoloji
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM