radmin
radmin
rdmnportal@gmail.com
Filler Ölüme Yalnız Gider
 • 2
 • 209
 • 14 Ocak 2023 Cumartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Sınır Konmamış Hikayeler Filler Ölüme Yalnız Gider, Serpil Tuncer’in kaleme aldığı yirmi hikayeden oluşan bir öykü kitabı. Hikayelerimiz ne zaman başlar, ne zaman biter? Doğduğumuzda mı, yaşarken mi yoksa öldükten sonra mı? Filler Ölüme Yalnız Gider, başlangıcına ve bitimine sınır konmamış hikayelerden oluşuyor. Kulaklarımıza gelen sesler kah toprak altından kah farazi alemden kah gerçek dünyadan gelmekte. […]

Sınır Konmamış Hikayeler

Filler Ölüme Yalnız Gider, Serpil Tuncer’in kaleme aldığı yirmi hikayeden oluşan bir öykü kitabı.

Hikayelerimiz ne zaman başlar, ne zaman biter? Doğduğumuzda mı, yaşarken mi yoksa öldükten sonra mı? Filler Ölüme Yalnız Gider, başlangıcına ve bitimine sınır konmamış hikayelerden oluşuyor. Kulaklarımıza gelen sesler kah toprak altından kah farazi alemden kah gerçek dünyadan gelmekte. Her biri bize dair sayısız detayı fısıldamakta; unutmayalım, önemseyelim diye!

Ölümden dönen bir genç kız, ölüme koşan bir kadınla yan yana… Sevenler, ayrılanlar, kavuşanlar, birbirini özleyenler, hüzünler, sevinçler, hayal kırıklıkları, umutlar; yine yan yana, yine iç içe… Tıpkı hayatın kendisi gibi her şey ve herkes bir arada…

Delice bir coşkuyla akıp duran hayat olanca görkemi ve albenisi ile sarar sarmalar bizi. Bir taraftan da bir yerlere, bir şeylere hazırlar. Filler Ölüme Yalnız Gider ’de işte bu hazırlığın ve coşkulu akışın ayrıntılarla örülü hikayeleri anlatılıyor. Durup düşünmek ya da hikayelerin müthiş seyrine dalmak ise birer tercihten ibaret!

Dili ustaca kullanan yazarımız , eserinde belki de çok sık rastlamadığınız biçimde anlatıyor olayları. Tarzı bakımından geleceğin öykü yazarları arasında olacağı kesin.

Filler Ölüme Yalnız Gider

Fillerin ölüm zamanı çok ibret vericidir. Filler ölümlerini önceden hissederler. Acı çığlıklar atarak yakındaki bir mağaraya doğru yola çıkarlar. O çığlığı duyan diğer filler mağaranın ağzında toplanırlar. Ölümü hisseden fil, mağaranın önünde toplanan diğer fillerin her biriyle vedalaşıp adeta bir helallik alır ve ailesiyle baş başa kalır. Sonra fil ailesi, başları ve kuyruklarını birbirine sürterek gözyaşları içinde kalırlar. Ölecek fil arkasına bakmadan mağaraya yönelir. Ailesinden biri peşinden girmek istese de oradaki diğer filler tarafından engellenir ve fil girdiği mağarada ölür. İnsanlarda amansız bir hastalığa yakalandığında son zamanlarında bunu hisseder ve beni evime götürün der, ailesiyle bu acı sonu bekler. Bizler de acılarımızla kendimiz baş eder onlara çözümü yine kendimiz buluruz tıpkı filler gibi. Okuyacağınız her hikayede de derinlere dalarak yeniden hayat bulacak, sıradanlığı bırakıp başka bir dünyanın kapılarını aralayacaksınız.

Bazen bir cenazenin ağzından dinleyeceksiniz hikayeleri bazen de nefes aldığını sanan canlı cenazelerden ….

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Filler Ölüme Yalnız Gider miymiş gerçekten de ya, bilmiyordum ama okuyunca da çok etkilendim. Kitabın anafikri de “Herkes acılarıyla başbaşa kalabilir ve bunun üstesinden de gelebilmelidir.” herhalde. Çok teşekkürler.
  Bi de tabi genelde insanın sonu hali aklımızdadır ya ölmeden önce. Filler o ölüm anını göstermeyerek hep akıllarda eski muhteşem görüntüsüyle kalacaktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM