radmin
radmin
rdmnportal@gmail.com
Dünyanın En Yalnız Balinası : 52 Hertz
 • 2
 • 404
 • 07 Aralık 2022 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

52 Hertz Balinası – Dünyanın en yalnız balinası 1989’da Pasifik Okyanusu’nda alışılmadık bir ses duyuldu. ABD tarafından okyanusun çeşitli bölgelerine Sovyet denizaltılarının sesini duyabilmek için özel mikrofonlar döşenmişti, daha sonra soğuk savaş sona erdi ve artık bu mikrofonlar bilim insanları tarafından kullanılmaya başlamıştı. Gezegenimizin içinde başka bir gezegen gibi olan okyanusun derinliklerinden gelen seslere, özellikle […]

52 Hertz Balinası – Dünyanın en yalnız balinası

1989’da Pasifik Okyanusu’nda alışılmadık bir ses duyuldu. ABD tarafından okyanusun çeşitli bölgelerine Sovyet denizaltılarının sesini duyabilmek için özel mikrofonlar döşenmişti, daha sonra soğuk savaş sona erdi ve artık bu mikrofonlar bilim insanları tarafından kullanılmaya başlamıştı. Gezegenimizin içinde başka bir gezegen gibi olan okyanusun derinliklerinden gelen seslere, özellikle de balinalardan gelenlere kulak veriliyordu. İşte 1989’da duyulan o ses, bu mikrofonlar sayesinde tespit edildi. Ancak onu kaydeden kişi bu kez bir farklılık olduğunu hissetmişti. (Bu sesleri yazının sonunda dinleyebilirsiniz.) Teknik ölçümleri yaptıktan sonra bu fark kesinleşti.

Sesin frekansı 52 Hertz idi

Oysa balinalar 15-25 Hertz aralığında ses çıkartır. Sonraki yıllarda yapılan ölçümlerde aynı ses defalarca duyulup kaydedildi ve anlaşıldı ki bu ses tek bir kaynaktan geliyor. Tek bir balinadan. Tahminen bir fin balinası ya da mavi balinadan. Belki de ikisinin karışımı hibrit bir tür. Bilim insanları çıkardığı sesin frekansının 52 Hertz olmasından ötürü ona “52 Mavi” adını verdiler.

Bazıları da bu frekansta ses çıkaran başka hiç bir balina olmadığı için ona “dünyanın en yalnız balinası” dediler. Balinalar ses çıkartır mı? Bırakın ses çıkartmayı şarkı bile söylerler. Bırakın şarkı söylemeyi albüm bile yaparlar. “Kambur Balina Şarkıları” 1970’de biyo-akustikçi Roger Payne tarafından özel bir teknikle kaydedildi. Çünkü 15-25 Hertz aralığı insan kulağının zar-zor duyabileceği en alt sınırda.

Dünyanın en yalnız balinası “Romantik balina”

Pek çok sanatçı bu seslerden etkilenip kendi şarkılarında kullandı. Carl Sagan bunları “Dünyanın Sesleri” adını verdiği kayıtlara ekleyip Voyager araçlarıyla uzaya gönderdi. Yönlerini tayin etmek, yiyecek bulmak, birbirleriyle iletişim kurmak için bu sesleri çıkarıyorlar ve en önemlisi de kendilerine bir eş bulabilmek için. Çok romantik değil mi? Eşlerine şarkı söylüyorlar.

Bu bilgiyi duyunca yine de romantik diyebilecek misin bakalım. Erkek mavi balinaların sesi o kadar güçlü ki seslerinin şiddeti 180 desibeli geçiyor. Yarım kilo dinamiti 5 metre ötenizde patlatınca duyacağınız sesin şiddeti bu. Dolayısıyla dünyanın bu en büyük cüsseli hayvanları aynı zamanda dünyanın en yüksek sesli hayvanları. Bu sayede okyanusta 1100 km uzaktan bile bu sesler duyulabiliyor.

Diğer mavi balinalar gibi günde 30 ila 70 km yol kat ederek Alaska’dan Meksika’ya kadar uzanan göç yollarını takip ediyor. Araştırmacılar onun seslerini tam 12 yıl takip ettikten sonra bilimsel bir rapor yayınlamışlar. Raporda diyor ki: “Benzer karakteristiklere sahip başka hiç bir çağrı duyamadık. Her seferinde sadece bir ses. 52 Hertz frekansında bir çağrı. Onunla çakışan herhangi bir cevap çağrısıysa, hiç olmadı.”

Rapçi Server Uraz’ın da 52 Hertz isminde bir albümü var. Albüm de 52 Hertz Balinası kliplerde sıkça kullanıldı. Server Uraz, hem albümdeki şarkılarda hem de kliplerinde sanatsal ve toplumsal birçok gönderme yapıyor zaten. Albüme 52 Hertz ismini koyarak verdiği bir mesaj var yani. Özellikle Koma şarkısının klibinde sanatsal çok fazla gönderme var. Bir göz atın derim. Evet konumuza geri dönelim ne diyorduk.

Koskoca okyanusta, tek başına, yapayalnız bir balina.

Çıkardığı sesleri diğerleri duyamıyor. Şu anda sen de onu bulup sımsıkı sarmak, yalnızlığına ortak olmak istemedin mi? Neden bunu istiyorsun bilmek ister misin? Onda kendini görüyorsun çünkü. Biz de yalnızız aslında. Öyle değil mi? Hepimiz kendi dünyamızda, kendi hayatımızın okyanusun da yüzüyoruz. Bazen seni kimsenin anlayamadığını hissetmek gibi değil mi o balinayı düşününce içinde oluşan his. Sanki seni de kimse duyamıyor. Kimse de senin dünyanı sen kadar anlayamaz. Kimse bu dünyayı tam olarak senin gözlerinden algılayamaz. Hepimiz aynı frekansta farklı farklı düşünür, konuşuruz. Aynı 52 Mavi balina gibi kendi dünyamızda yeniden hayat bulmaya çalışırız. Bir gün bizi anlayan birileri çıkacak diye bekleriz. Dünyanın en yalnız yaratılanı balina mı yoksa biz insanlar mı? Bunun cevabı zor belli ki. Bildiğimiz bir şey varsa hepimizin en güzel şekilde vücud bulduğu. 52 Mavi balina gibi hepimiz tek ve özeliz.

52 Hertz Balina sesi

Server Uraz – KOMA

Konuyu araştırırken Barış Özcan’ın videosu güzel bir kaynak oldu benim için.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Dünyanın en yalnız balinasını da öğrenerekbir yaşıma daha girdim. Acaba 52 Hertz balinası hâlâ yaşıyor mu ki?

  (Bu arada Blogger hesabıyla yaptığınız yorumlarda Web Sayfam kısmını doldurmanızı tavsiye ederim. Bilmeyenler bir siteye sahip olmadığınızı zannedip dönüşler yapamayabilirler.)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM