Evlilik Kader midir?
Abone Ol 

Evlilik Kader midir?

“Evlilik Kader midir?” sorusunun detaylı açıklaması… Ancak kaderimizde yazılı olan kişiyle mi evlenebiliriz? Bunu önceden bilmek için çeşitli oruçlar, susuz kalıp gece evleneceğin kişinin su vermesi, yeni taşındığın evin anahtarını yastığının altına koyup evleneceğin kişiyi görebilmek vs. gibi mevzuatların aslı var mı, bu tür gelenekler nereye dayanır? Değerli arkadaşlar; Kader, Allah’ın ilminin bir unvanıdır. Evliliğin […]

“Evlilik Kader midir?” sorusunun detaylı açıklaması…

  • Ancak kaderimizde yazılı olan kişiyle mi evlenebiliriz?
  • Bunu önceden bilmek için çeşitli oruçlar, susuz kalıp gece evleneceğin kişinin su vermesi, yeni taşındığın evin anahtarını yastığının altına koyup evleneceğin kişiyi görebilmek vs. gibi mevzuatların aslı var mı, bu tür gelenekler nereye dayanır?

Değerli arkadaşlar;

Kader, Allah’ın ilminin bir unvanıdır. Evliliğin kader olmaması için, Allah’ın evlenen o iki kişiden habersiz olması gerekir. Bu ise ilmi her şeyi, her mekân ve her zamanı kuşatan Allah hakkında düşünülemez. O hâlde sorumuzun cevabı, “Evlenmek elbette kaderdir.” olacaktır. Ancak burada iki farklı durum söz konusu olabilir.

Allah, ezelî ilmi ile evlenecek kadın ve erkeğin, kendi cüz-i iradelerini kullanarak birbirleriyle evlenmek isteyeceklerini bilmiş ve zamanı geldiğinde onların bu arzularını külli iradesiyle yaratacak olduğundan dolayı, ezelde kader defterlerine birbirleriyle evleneceklerini yazmıştır. “ilim maluma tabidir.” kaidesiyle bu yazı onların arzu ve iradelerine tabidir.

Yani kader defterinde şunlar birbiriyle evlensin değil, şunlar birbiriyle evlenecek diye yazılmıştır.

Elbette böyle bir yazı insanı zorlayıcı değildir.

Bazen de ya bir şükür ya da sabırla imtihan olmaları için, kulun cüz-i iradesi karışmaksızın Allah iki kişiyi karşılaştırır ve onları birbirleriyle evlendirir. Eğer bu evlilik güzel bir evlilik olmuşsa bu, kadın ve erkekten șükrün istenildiği bir nimettir. Eğer bu evlilik kötü bir evlilik olmuşsa
bu evlilik, sabrın istendiği bir imtihan olur.

Erkek kadınla, kadında erkek ile imtihan edilir. Demek ki, yapılan bütün evliliklerde kulların cüz-i iradeleri esas alınmamaktadır.

Başka bir ifadeyle, ihtiyâri fillerden olan evlilik, bazen iztırâri filler gibi kulun müdahalesi ve seçmesi olmaksızın meydana gelir.

Evlilik Kader midir?

O hâlde şu hükümleri birer kaide olarak bilmeliyiz:

  • Eğer kul bir şeyin olmasını ister, ancak Allah onun olmasını murad etmezse, o fiil vücuda gelmez ve meydana çıkmaz. Eğer vücuda gelmeyen bu arzu, bir hayır ise kul niyetinin mükâfatını görür.
  • Eğer kul bir şeyin olmasını ister, Allah da onun olmasını murad ederse, o fiil vücuda gelir ve yaratılır. Bu filin yaratılmasına kulun cüz-i iradesi sebep olduğundan dolayı, kul bu fiilinden mesuldür. Hayırlı bir iş ise mükâfat, kötü bir iş ise ceza görür.

Kulun hiçbir müdahalesi olmaksızın, sırf Allah’ın dilemesiyle yaratılan filler: Bu tür fillerde kulun cüz-i iradesi işe karışmaz.

Daha önce ifade ettiğimiz gibi şükürle veya sabırla imtihan olmaları için Allah onu icad eder.

İşte evlilik bazen ikinci gruba giren bir fiildir.

Kulların cüz-i iradelerini kullanmaları neticesinde Allah istediklerini yaratır. Bazen ise üçüncü gruba giren bir fiil olur. Allah kullarının iradelerini karıştırmaksızın onları birbirleriyle evlendirir.

Ancak her iki durumda da evlilik kaderdir.

Tolga ÖZŞAHİN / youtube

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM