Deniz Erten Uyanış
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • 25 Temmuz 2020
 • 3
 • 217
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -
Abone Ol 

Deniz Erten Uyanış

Deniz Erten Uyanış serisini neden okumalıyız?

Bazı çizgiler vardır derinlere iz bırakır, bazı çizgiler vardır yaşanmışlıkları anlatır. Bazı insanlar vardır içinize işler bazıları vardır ya da yoktur… İşte Deniz Erten içinize işleyen, uzakta olsa yakınınızda hissettiğiniz kar gibi üstünüzü örter, kardelen olursunuz yanında. Sen kendini düşünürken O hep seni düşünür, bizi düşünür… Yazdığı her satırda seni ortaya çıkarmaya çalışırken Rabbim’in verdiği gücü esirgemeden sana uzatır. UYANIŞ der, UYANIN der, kelimelerin dansını içinize işler. Ben demez, BİZ der ve Deniz’im seni yazmak, seni anlatmak söylediklerini, yazdıklarını doyasıya anlamaya çalışmak… Rabbim’in güzelliklerini bu nedenli güzel aktarmaya çalıştığın için binlerce şükür YARADANA… Yolun aydınlık olsun güzel yüreklim.

Bu yazıyı yazıyorum çünkü Deniz Erten’e tüm okuyucuları adına teşekkür etmek istedim. Deniz bir yolun kapısını aralıyor bizlere, yanlış anlaşılmasın bana tarikat mı diyen bile oldu. Deniz sadece bildiklerini bize aktaran ve tek kaynağın KUR’AN olduğunu, KUR’AN’ı anlamamız gerektiğini söyleyen Allah’ın bir kulu sadece.

Kendini bulmak mı istiyorsun o zaman sadece OKU!!!

Deniz Erten Uyanış ‘ta Neyi Anlatıyor

Alfabe, U, Abc, Mektup

Kıyam-et U: İşaret 1

İnsan… İnsan arayış demektir. Yolcu demektir… “Çokluğunu” bulmak için “yokluğunu” arar bu hayat yolculuğunda… Ve o, tüm hayatı boyunca hayallerini dışarıda zannederken karşılaştığı acılarda da aldığı yaralarda da başka bir istikamete değil aslında hakiki kendine, “öz”üne yolculuk ettiğini fark eder bir gün. 

Alfabe, Y, Abc, Mektup

Bak-ara Y: İşaret 2

Hayallerinin, özlemlerinin ve herkesin peşinde olduğu Kafdağı’nın ardındaki o meşhur “hazine”nin izini sürerken, aslında aşılması gereken tek Kafdağı’nın kendi nefsi olduğunu fark eder. İşte bu yolda ilerlerken insan, onu bekleyen Hazinenin Sahibinin, ona “kelam”ıyla, “elçi”leriyle İşaretler bıraktığını görmeye başlar. Ve her şeyin onun için çok önceden büyük bir sevgi ve şefkatle hazırlanmış ve düşünülmüş olduğunu…

Alfabe, A, Abc, Mektup

Artık Dön! Kendine A: İşaret 3

Sakın üzülme… Sakın kırılma…

Her şey senin elinde sakın unutma…

Hayatının çeşitli kesitlerinde muhakkak karşılaşmışsındır. Olumsuz bakıştaki, olumsuz bilgilere şartlanmış insanlar, genellikle olumsuz şeyler yaşarlar ya da yaşadıklarını olumsuz hale dönüştürürler.

Oysa sen gördüğün her şeyin Rabb’inin esma ve sıfat tecellileri olduğunu, buraya ilahi hakikatini gerçekleştirmek, tekâmül etmek ve kendini dönüştürmek üzere gönderildiğini, tüm bunların aslında bir eğitim olduğunu fark eder ve bu ilimle davranırsan:

Bil ki gördüklerin, deneyimlediklerin değişecek ve dönüşecektir.

Alfabe, N, Abc, Mektup

Misafir-im N: İşaret 4

“Eğer günahlarından ders çıkarıp onları ‘iyiliğe’ dönüştürmeyi, hissettiğin pişmanlık ve vicdan azabının yangınında ruhunu güzelleştirme arzusu ile tekâmülünü gerçekleştirmeyi başarabilirsen, işte o zaman kişiye ‘günahkar’ denilmesinin arkasındaki ‘gizli Rahmet’i de anlarsın… Günahından ‘kar’ edene ‘günah-kar’ denir. Günah-kar günahlarından dolayı aczini görüp boyun eğmeyi, ‘yokluğu’ yaşamış; Rabb’ine karşı duyduğu utanç ile varoluş amacını gerçekleştirme peşine düşmeyi öğrenmiş, hatalarını ve isyanlarını ilahî hakikatini aşikar etmek için ‘bir dönüşüm vesilesi’ kılmış kişidir.”

Alfabe, Ben, Abc, Mektup

Misafir-sin N: İşaret 5

“Misafir” kelimesi çok ilginçtir mesela… “Tefsir, sefer ve misafir” kelimeleri, hepsi birbiriyle bağlantılıdır. “Kuran’ı tefsir ediyorum,” demek aslında “dünyadaki misafirliğimin anlamını yani marifeti öğrenmeye çalışıyorum,” demektir. Marifet, kendini ve Yaradanını bilmeye, tanımaya gayret göstermektir. Kainat “büyük insan” olduğu için onda sizin içsel yolculuğunuzun izdüşümü bulunur. Bu sebeple “Şu ayet ne diyor? Bunun anlamı ne?” diye o kitap bu kitap gezmeden önce “tefsir” ne demek anlamanız lazım… Tefsir “perdeyi kaldırmak” demektir ve “sefer” kelimesiyle bağlantılıdır. Kuran senin sana yolculuğunu anlatır; algıların üzerindeki örtüleri kaldırarak “öz”üne varma seferini… 

Alfabe, S, Abc, Mektup

Misafir-iz Ş – İşaret 6

Dünyanın esirleri…
Bedenin esirleri…
Malın mülkün esirleri…
Makamların, evlatların, hırsların, tutkuların esirleri…
Beni unuttunuz, ama daha acısı kendinizi unuttunuz.
Varoluş sebebinizi, ilahi hakikatinizi, aslen kim olduğunuzu ve neden dünyaya gönderildiğinizi unuttunuz!
Sıladasınız diye “salat” ile çağırdım sizi…
Ta ki siz esaretiniz olan dört unsur kalıbını (toprak, ateş, hava, su) kırıp da “Sıla”da değil içimde “Rahmim”de olduğunuzu anlayıncaya kadar…

UYANIŞ serisi gerçekten uyanmanız için elinizden tutacak. Gelin şimdi kitaplardan alıntılara göz atalım. Devamı için TIKLAYINIZ

Ahu ZABUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Sevgili denizertencim benim yaşadığım büyük evlat açımla yaralarıma merhem oldun Allah razı olsun senden sevgiyle öpüyorum güzel yürekli.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM