Hayalinizdeki Tasarımlar, Üreticiden Evinize
Ağlamak Güzeldir
 • Facebook
 • Twitter
 • 26 Haziran 2020
 • 6
 • 542
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  2 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 4,50.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -
Abone Ol 

Ağlamak Güzeldir

Ulutaş Nakliye: Nakliye ve Eşya Taşıma Şirketi

Akgünlük Ağacı

Bu aralar kokulara merak sardım. Kadim bilgelikte kokuların kullanım alanlarını öğrendikçe koku kültürüne olan hayranlığım daha bir arttı. Bir gün koku uzmanı sevgili Bihter Türkan Ergül’ü dinlerken bir tefekkür yolculuğuna çıktım. Kendisi, Akgünlük ağacının gözyaşlarından ve bu göz yaşlarının ağaç için bir tür arınma olduğundan bahsediyordu. Bilirsiniz Akgünlük, titreşimi ve ruhaniyeti yüksek bir kokudur.. Bu ağacın gövdesinden salınan, günlük sakızı olarak da bilinen sakızımsı reçinesi vardır. Göz yaşı gibi akar akar.. Canım Allah‘ım her yerden nasıl da okuyalım diye işaretlerini yolluyor.

Kalbin Abdesti ….

Bir yerde okumuştum, ‘Gözyaşı, kalbin abdest almasıdır.’ diyordu. Ne muazzam bir tanım. Kalbin abdesti.. her bir günah kalpte bir leke oluşturuyor ve her bir leke, Yaradan’ımızla olan irtibat penceremizi kapatıyor. Bu pencereler kapanınca da saygı, sevgi, haya, korku gibi duygular körelmiş oluyor. Belki de bu yüzden kalbin abdesti çok önemli.
Bu arada yukarıda bahsettiğim korkudan kastım, sizi sindiren, sindirip yönetmeye çalışan suni bir korku değil, bahsettiğim Allah korkusu. O’nun emir ve yasaklarına karşı gelme korkusu. İşte bu korkuyla akan o göz yaşları ahh ne kadar kıymetli. Peygamberimiz (sav) boşuna mı demiş: ”Eğer benim bildiğimi siz de bilseniz, az güler çok ağlardınız.” diye.
Ağlamanın manası zaten insanı mest ediyor, bir de bedene olan fiziksel faydalarını öğrenince daha da mest oldum! Özellikle üzüldüğümüz zaman ağladığımızda kalbimiz daha az yoruluyormuş. Çünkü gözyaşı dökerken sıkışan kalp damarları açılıyormuş.

Ağlamak mutluluk hormonlarını harekete geçiriyormuş. Hatta uzmanlar diyor ki: ”Kederli olduğu günlerde gözyaşı döken insanlar, diğerlerine göre rahatlayarak daha iyi uyku çekiyor. Sıkıntılı veya sevinçli olduğunda tansiyonu düşen ya da çıkan kişi ağladığında tansiyonu normale dönüyor. Kişi ağladığında, vücudundaki stres hormonları gözyaşlarıyla vücuttan uzaklaşıyor ve biraz sonra rahatladığını hissediyor. Bu nedenle uzmanlar gözyaşlarını bünyenin güvenlik supapları gibi buluyor. Kişinin içinde sakladığı duygular birike birike bir gün patlama noktasına geliyor, işte o zaman ağlayabilen kişi gözyaşları ile ağır bunalımlardan kurtuluyor.” Bu bilgiler ışığında Allah Allah! diyorum, bilgi nasıl da Tek, Yarabbim!

Ağlamak güzeldir.‘ diyor bak Sezen..

Sevgili Sezen Aksu’nun Ağlamak Güzeldir şarkısını bilirsiniz. Şarkının dizeleri şöyle der:

Ağlamak şu gelip geçici dünyada
Her şeye rağmen var olmak demek
Ağlamak yaşayan binlerce duygu
İnsanca ve coşkulu güzel bir şeydir
Ağlamak güzeldir
Süzülürken yaşlar gözünden, sakın utanma

Ahh ahh, ağlamaktan korkar insan, acziyet sayar belki o gözyaşlarını. Hatta ‘Erkekler ağlamaz‘ a kadar götürür cehaletini. Bilmez, ağlamanın kalbin, gözün daha temiz, pak olabilmesi için, insana verilmiş velinimet olduğunu bilmez… Sonra işte.. Kendini bulamadan göçer gider..

Melda ÇÜÇEN

KAYNAKÇA

http://www.gazetevatan.com/bol-bol-aglayin–kalbe-iyi-geliyor-293815-saglik/

https://sorularlaislamiyet.com/namaz-kilarken-gozlerimin-yasarmasi-kalbimin-huzunlenmesi-kalbimin-yumusamasi-icin-neler-yapmaliyim

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Canım Meldacığım, okudukça bile ruhum ferahladı sanki. Nasıl da güzel bir konu seçmişsin. Ağlamak ruhun abdest alması demek evet. Hatta öyle ruhtan gelirmiş ki, arındıkça, makamın yükseldikçe ve Allah’a yakınlaştıkça, namazda veya aşk ile ağladığında, gözyaşının tadı tuzludan, tatlıya dönermiş. Ne mucizeler, ne mucizeler💚

 2. Son ağlamam iki gün önce Neşe ile yaptığımız bir telefon görüşmesi üzerine oldu.
  Ama ne ağlamak.
  İnsan “Allah’ım Allah’ım” diye inler mı, öyle oldu işte.
  Ve sonra tekrar konuştuğumuzda ruhun abdest aldı dedi Neşe bana.
  O am ki temizliğimi anlatamam sana Melda’m.
  Şimdi de üzerine senin bu yazın.
  Ah diyorum sadece ve evet Ağlamak güzeldir.
  ♥️♥️♥️

  • Canımmm nasıl da bağlıyız birbirimize değil mi? Şifayız birbirimize, Allah’ıma binlerce kere şükürler olsun.

 3. “Erkekler ağlamaz” deyip sonra da erkekler neden bu kadar ruhsuz ve duygusuz diyen yine aynı toplumun insanlarıyız. Ne garip değil mi?
  Ahh o işaretleri bir görebilsek, bir okuyabilsek… Pek güzel oldu hatırlatman Melda’cım, Sezen’in şarkısı da şifa gibi geldi. Yazını okuyan herkese şifa olsun dilerim.

  • Evet, evet düşünmeden konuşmalarımız çok çok. Canım Fatoşcum, şifamız bol olsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ulutaş Nakliye: Nakliye ve Eşya Taşıma Şirketi
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM