Aşkımız Online
Abone Ol 

Aşkımız Online


ONLINELAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISIN? Sen de fark ettin mi, ne çok şey değişti hayatımızda son birkaç haftada. Neredeyse hiç girmediğimiz evlerimizden çıkamaz olduk. Yeme içmeden tut da uyku düzenimize kadar her şeyimiz bambaşka. Evlerden çıkamadığımız şu zaman zarfında zorunlu olarak teknolojiye yüklendik. Bu konuda en zayıfımız bile hiç değilse, biraz ilerledi. Hep birlikte ONLINE olduk. Hani durup biraz sakinleşecektik. Olamadı tabii. Artık yoğunluk evde online!

Artık Yoğunluk Evde

Dersimiz Online

Uzaktan öğretim hemen başladı. Şaşılacak derecede uyum sağladık online öğretime. Öğretmenler de online, öğrenciler de. Çok da zor olmadı alışmak. Mikrofonu ve kamerayı nereden açıp kapadığımızı bilmemiz, şarj aletini yanımızdan ayırmamamız teknik olarak yeterli. Öğretmenler kitaplıklarının önüne kurdular sanal kürsülerini, çocuklarınki biraz değişken oldu sadece. Kimi çalışma odasında masasında, kimi yatak odasında yatakta yuvarlana yuvarlana geçti öğrenme sürecine. Şu günlerde evlerin en hareketli yeri olan mutfağı tercih edenler bile oldu. Kameraları da açıksa öğretmenleri ve arkadaşları yemek programı izler gibi yumurta çırpıp kek yapan anneleri, çayını afiyetle yudumlayan babaları da keyifle izlediler. Bakanlık uygun görürse onlara da yaptıkları başarılı çalışmalar için puan vermeye başlayacağız.

Yönetim Online

Şirketler toplantılarını ve iş görüşmelerini online yapmaya başladılar. Öğretmenlerin kürsüsü, öğrencilerin sırası gibi yöneticilerin koltuğu da kaydı gitti altlarından. Eğitim camiası için sorun değil de üst düzey yöneticilere ayıp oldu biraz tabii. Koca koca şirketleri yönetenlerin tek yetkisi mikrofonların sesini kısmak oldu. Tabii dekor önemli; onlar da geçtiler klasiklerle dolu kitaplıkların ya da gösterişli tablolarla dolu duvarların önüne. Güç gösterisi, kimin evinde hangi tablo var şeklinde devam ediyor.

Siviller online

Hayatı sivil yaşayan, herhangi bir okul ya da kurum için çalışmayanlar da eksik olmasın, zorunlu modaya uydu ve online oldular. Çocuklar Hangouts Meet üzerinden görüşür de onlar görüşemezler mi? Eş, dost akraba herkes online oldu. E haliyle grup halinde ekran görüntüsü paylaşmak in, selfie paylaşmak out son günlerde. Kim ne yapsın senin pandemi günlerinde aldığın kilolarınla çektiğin selfielerini? Ya eski selfielerini paylaş ya da modaya uy.

Evde kal günlerinden önce imkanları olduğu halde hiç görüntülü görüşmeyenler de başlayınca görüntülü görüşmelere Internet çöker sandık önce ama bir iki yavaşlama dışında hiç etkilenmedi iyi mi! Oldu mu sana her şey online? Yürüyen televizyon kanalına döndük. Instagram’dan hep birlikte canlı yayın yapıyoruz, kimse kimseyi izleyemiyor kendi de yayında olduğu için ama olsun. Hani herkes bir gün beş dakikalığına da olsa ünlü olacaktı ya, belki o gün bugündür.

Zorunlu moda bu: Her şey, herkes online. Sanat, müzik, spor online; Dans, yoga, meditasyon online; Çay, kahve sohbetleri, iftarlar online. Herkes herkesin evinde. Ne gizlimiz kaldı ne özelimiz. Kimin evinde hangi fincandan var biliyoruz. Kapıdan içeri sokmayacağımız insanları evimizin en sevdiğimiz köşesine davet edip duruyoruz birtakım uygulamalarla, bazen zorunlu olarak bazen de ipin ucu kaçtığından. Özel alanlarımız daralıverdi birden. Bir bakıyorsun ev kalabalık. Çocuğunun odasında bir sınıf dolusu afacan, evin salonunda eşinin iş arkadaşları. O sarışın da baş köşeye geçmiş oturmuş! Ne o, sosyal mesafeyi koruyoruz! Bu günler geçince birbirimize nasıl mesafe koyacağımızı bilenimiz yok.

Aşkımız da online

Bir de aşıklar var tabii. Yazık onlar da haftalardır görüşemiyorlar. Sosyal mesafe en çok onları etkiledi haliyle. Yazışıp, konuşup duruyorlar. Benim gönlüm de yazışmalarından yana. Görüntülü görüşmeler gecemizin gündüzümüze karıştığı, yüzümüzün gözümüzün şiştiği şu günlerde pek de iyi gelmeyebilir. Biraz daha özleşmekte fayda var. “Yok ben çok özledim. İlla görüntülü görüşeceğim!” diyorsan lafım yok. Ancak birkaç öneride bulunmadan da şuradan şuraya gitmem. “Burası benim evim, nasıl rahat ediyorsam öyle dolanırım.” deme. Üzerindeki pazen pijamayı çıkart, yerine henüz almadıysan sipariş ver, kapına bir saten pijama gelsin, onu giy. Az romantik ol!

Masraf istemiyorsan, günün her anında şık bir kıyafetle oturmayı göze al, görüşmenin ne zaman başlayacağı belli olmaz. Aşk görselliğe önem verir, sen de ver. Telefonunun ya da bilgisayarının kamerasını hep temiz tut, bulanık görüntü karşındakinin hisleriyle oynamasın. Hafif makyaj yap. Evet, erkek de olsan yap! Gündüz güneş, gece ışık suratını ay parçasına çevirip parlatmasın. (Film çekilirken boşuna o kadar makyaj yapıp, tutmuyorlar o şemsiyeleri, badana fırçası kılıklı koca sopayı. Adamlar ışığı ayarlıyor, sen de ayarla.)

O kamerayı aşağıdan tutup gıdını çekme. Mümkünse biraz yukarıda tut, görüntün ince çıksın. “Profilim iyi benim.” diyenlerdensen yandan yap çekimini. Yine de ekranın olmadık yerde donup, güldüren ayna görüntüsü verebileceğini, bu anlık donmaların karşındakini senden soğutabileceğini aklının bir köşesinde tut. Tabii gönül isterdi ki ekrandan ekrana bir geçiş olsun, hiç olmazsa el ele tutuşun. Onu da buldular da özellikle aşıklar sosyal mesafeyi koruyamaz diye piyasaya sürmüyorlar. Tavsiyelerimi unutma. Yerine getiremiyorsan sadece yaz ya da konuş. Aşkın Zoom’unu çıkartma!

Yazarın Notu:

Bu yazıda kullandığım İngilizce kelimeler ve onlara eklediğim Türkçe ekler için okuyucularımdan özür dilerim. Çok saçma göründüklerinin farkındayım. Ancak dönemin hızına henüz TDK müdahale etmediğinden, Türkçe ve İngilizce kelimeler birbirine karıştı. Ben de günümüz şartlarına uyarak onları birbirinden ayıracak işaretler kullanmamayı tercih ettim. Online yerine “çevrimiçi” kelimesini aklıma ‘Ne dolaplar çeviriyor bunlar!’ı getirdiğinden özellikle kullanmadım.
Aşkı doya doya yaşayabileceğimiz günlere çıkabilmek dileğiyle…

Şeyda Kukul

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

12 yorum

 1. Şeyda hocam yine bir çırpıda okuduğumuz bir yazı olmuş.. Hem eğlendiğimiz hem de gerçekleri pat diye karşımızda bulduğumuz ?

 2. Hahahaha tam anlamıyla online olduk sonuna kadar haklısın. Evde miyim okulda mıyım anlamıyorum :)) tabii bir de çok sevgili yazarlarım var yaaa siz olmasaydınız napardım ben :)) ama beni koparan kısım online aşıklar ahhh kıyamam ben onlaraaa :)))) ama yani senin romantik anlayışına bayıldım zatennn. saten pijama :))) emojiler yetmediii kahkahamaaa

 3. Keyifle okudum. Kendi kendime yüksek sesle güldüm. :)) İyki varsınız, kaleminize sağlık! Sevgiler..

 4. İnternetin hızına inat aşkları hala baş döndürenlere gelsin bu yazı ? eline sağlık

 5. Frekanslarimiz arada çakışıyor,herzaman süpersin, benim gözümde yazilarindada ayrı olacaktı da)

 6. Frekanslarimiz arada çakışıyor,herzaman süpersin, benim gözümde yazilarindada ayrı olacaktı (da) bir de ( Hangous Meet) neydi?

 7. Sanal marketle resmen dost olduk kanka olduk ; bir gun migros sanal market sayfasına girmesem piskolojim bozuluyor .
  Ruhsal sıkıntıya girmemek için ana ekrana kapak fotorafı olarak sanal migros ekran koruyucuya getir fotorafı koydum ?
  Sizce bir tuhaflıkyok dimi Hocam ?
  Yine çok güzel bir yazı yayınlamışsınız ellerinize sağlık…Saglıklı KORONA’SIZ günler dilerim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM