Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Gel Bak Seni Kiminle Tanıştıracağım
 • 11
 • 304
 • 20 Nisan 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Gel Bak Seni Kiminle Tanıştıracağım


Aslında onu tanıyorsun. Seni hiç yalnız bırakmaz. “Kendimi bildim bileli” derler ya işte sen kendini bildin bileli yanında. Varlığı sana çoğunlukla iyi geliyor. Hatta o yanında yokken huzursuz oluyorsun, yanına çağırıyorsun. Başa çıkamadığın her konuda yardım ediyor sana. Her durumda ayakta kalmana, öne geçmene, yenen taraf olmana da o yardım ediyor. Biraz düşün bak hatırlayacaksın.


Önce Ben


Markette senin sepetinde daha az şey var diye önündeki kadından sırasını isterken de, havaalanında uçağa önce binmek istediğinde, en önüne geçmek için koşup insanlara çarparken de arkadaşınla yaşadığın her tartışmada onun özür dilemesini beklerken de, özlediğini aramayıp, ‘O niye aramıyor?” diye sitem ederken de, çalışırken herkesten anlayış bekleyip, sana hizmet sunana söylenirken de, anneni, babanı, çocuğunu, çocuğunun arkadaşını, onu yetiştirenleri eleştirirken de o hep yanında.


Sen Var ya Sen


Sürekli sana destek oluyor ve kulağına fısıldıyor. Dinle bak ne diyor! ‘SENİN acelen var, o sonra alsın.’ ‘SENİN İsteklerin daha önemli, o beklesin.’ ‘SEN değerlisin, o kim?’ ‘SEN bunu hak etmedin, o çoktan hak etti.’ ‘En iyi, en güzel, en yakışıklı, en akıllı SENsin. Boş ver onu!’ O böyle yapınca, senin ağzından sürekli “Ben!” dökülüyor doğal olarak.
Peki hep mi iyi geçinirsiniz onunla? Tabii ki hayır. Sağı solu belli olmaz, arada kafayı sana da takar.

“Yüzünü biraz daha mı boyasan?’ ‘O saç sana hiç gitmedi.’ ‘Daha ince görünmelisin. ‘Bu burun yüzüne hiç gitmiyor.’ ‘Bu kıyafetler yetmez.’ ‘O çantayı da al.’ ‘Onda var, sende de olsun.’ ‘O gitmiş, görmüş, sen de git.’ ‘Daha çok kazanmalısın!’ Daha da al.’ Onu da ye!’ diye az fısıldamıyor hani. Yok yok fısıldamıyor, avazı çıktığı kadar bağırıyor seni istediği kıvama getirebilmek için.


Gel Seni Egonla Tanıştırayım


Bir bakıyorsun dostun, bir bakıyorsun düşmanın oluyor. Bazen içinden bir ses yükselecek olsa, onu da elinin tersiyle susturuyor. Kendi sesini duymanı engelleyip hep o konuşuyor, sen dinliyorsun. Geçmişe dönüp baktığında gördüğün hatalarında suç ortağın olan bu iç sesini tanıdın mı? Evet o senin EGON. Hani bugüne kadar gözün gibi baktığın, besleyip büyüttüğün, her sıkıştığında sarıldığın, seni hep haklı çıkaran o can dostun… Tamam tamam her şeyin süper, seninki süperego olsun.

Nasıl aranız egonla şu sıralar? Bir an seni bırakıp gider gibi oldu değil mi? Yalnız kalınca başını ellerinin arasına alıp sen de düşündün mü aslında sadece herkes kadar değerli olduğunu, her şeyi başkaları kadar hak ettiğini, aldıklarının aslında hiç kıymeti olmadığını, Tanrı yapımı şeylerin ne kadar değerli olduğunu, Kaf Dağındaki burnunun yere düşmesinin an meselesi olduğunu? Nefes aldığın için şükrettin mi sen de?
‘Hayır!’ dediğini biliyorum.

Egona elini verdiysen kolunu kurtarman zor. Yalnız değilsin, bak. İnsanların hayatlarını acı içinde kaybettiği şu günlerde, canı sıkıldığı için dolaşanların, başkalarını önemsemeyenlerin egolarını da, can sıkıntısını online alışverişle gidermeye çalışanların egolarını da, evde çocuğuyla kalmaya tahammül edemeyen ebeveynlerin okula gidemeyen öğretmenlere saran egolarını da, kendisine hayır diyen kadını öldüren adamın egosunu da, boş yolda kaza yapacak kadar dikkatsiz şoförün egosunu da, çıktıkları her programda başka bir bilim insanının yaptıklarını eleştiren bilim insanlarının egosunu da ve diğerlerini de izliyoruz hep birlikte… Herkes sessiz sakinken egolarımız ne şeffaf ne görünür değil mi?


Kendimiz kadar her canlıyı önemsediğimiz, Evren’in bize armağan ettiği tüm sistemlere şükrettiğimiz bir hafta olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

  • Çok teşekkürler Dinçel. Farkındalıklarımızın arttığı günlere çıkalım hep birlikte. ?

 1. Farkına vardığımız noktada fark yaratabiliriz. Farkındalık dolu günlerimiz olsun, kaleminize sağlık ?

 2. Harika bir yazı, harika tespitler. Gerçekten ne çok şişirdik egomuzu, ne çok önemsiyoruz “ben’i”. Oysa bizler bir aradayken değerliyiz. Yalnızken doğadaki tüm canlılardan daha kırılganız. Şu zor günlerde bile bunu göremeyip sosyal medya hesaplarında çığırtkanlık yapanları anlayamıyorum. Hele şu son yazdığınız… Bilim adamları bile bir şeyler yapmaya çalışan kendi işdaşlarını egolarıyla tu kaka yapıyorlar ya. İfrit oluyorum.
  Kaleminize sağlık. Teşekkürler ?

  • Zaten tek başımıza pek de bir şey olmadığımızı fark edebilsek, egomuz çoktan susacak… Teşekkürler yorumunuz için.?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM