Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Evinde Kal !!! Türkiyem
 • 4
 • 80
 • 23 Mart 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  2 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 4,50.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Evinde Kal !!! Acelem var benim!!!

Çok değil, birkaç gün öncesine kadar her anın koşuşturma içinde geçiyordu. Sabah kalkıp yüzüne hızlıca bir su çarpıp, servise yetişmek, ya da trafiğe kalmamak için koşuşturuyor, ağzına belki bir iki lokma atıp fırlıyordun kapıdan. Ne bir güler yüz ne bir hoşça kal evde kalanlara! Biniyordun öylece servise ya da arabana. Kim bilir kaç kişiye basıyordun kalayı trafikte, hatalı solladı, yol istedi diye… Vaktin yoktu ki beklemeye, yetişmek zorundaydın işe.

Her işin aceleydi. Yemeğini hızlı hızlı yiyordun. Alışverişi hızlı hızlı yapıyordun. Sevdiklerini kafanı telefondan kaldırmadan, gözünü televizyondan ayırmadan dinliyordun. Sahi dinliyor muydun? Seviyor muydun evinde yaşayan “diğer” insanları? En son eşinin, çocuğunun gözünün içine ne zaman baktığını hatırlıyor musun? Teşekkür ediyor muydun evde, işte sana çay demleyene, yemek pişirene? En son ne zaman ‘Ellerin dert görmesin!’ dedin birine? Yaptığın hatadan dolayı ne zaman seni ele geçiren egonu bastırıp özür diledin? Çoğunu hatırlamadığını biliyorum. Yalnız değilsin. Sayımız tahmininden daha çok: Bir Dünya!

Vaktin Var mı?

Şimdi bunları sorgulayacak, değiştirmek istediklerini değiştirecek vaktin var mı bilmiyorsun. Hiçbirimiz bilmiyoruz. En yaşlımız da en gencimiz de bilmiyor. Dünya bilmiyor. Tek bildiğimiz, bilmediğimiz bir şeyin bizi kapana kıstırdığı… kaçacak deliğimizin olmadığı… Hep birlikte korkuyoruz, birlikte uykusuz kalıyor, birlikte sorguluyoruz…

Evinde Kal !!!

Şu anda hiçbir yere yetişmek zorunda değilsin. Zorunlu olmadıkça alışveriş yapamayacaksın bir süre. Girdin mi çıkmak mümkün olmayan alışveriş merkezleri kapalı, kampanyalar bitti. O çok sevdiğin kebapçı kapalı, evde yiyeceksin yemeğini, ailenle. Oto yollar bomboş, trafik yok. Olur olmadık yerde önüne atlayıp hızını kesen araçlar, yayalar yok, özledin değil mi onları bile! O hafta sonları yürüdüğün yollar boş. Herkes evinde. Sen de evinde kal! Olup biteni gerçek anlamda kimse bilmiyor. Bu bir cezaysa da, dersse de, sınavsa da başımıza geldi bir kere. Anlaman ve yapman gerekenleri bilim insanları ve yetkililer anlatıyor. Sen onları dinle sadece. Söylediklerini yap: Evinde kal! O Kadar da kötü değil, bak.

Evinde kal! Hep yapmak istediklerini yap. Ayaklarını uzat, dinlen. Öğlen uykusuna yat. Banyo yap koşuşturmadan, suyun bedenini arındırmasına izin ver. Film izle, kitap oku, çocuklarınla oyna. Bilmediğin bir şeyler öğren. Mandala boya, renklerin içinde kaybol. Sabahla, güneşin doğuşunu izle. Yağmuru bekle, gökkuşağını yakala. Baharı kucakla, saksındaki çiçeğin açışını izle. Bırak ruhun dinlensin.

Evde sevdiklerinin gözünün içine bakarak dinle onları, anla. Çocuğun varsa her gün yeni biriyle tanışıyorsun demektir, tanış onunla her sabah yeniden. Kalpleriyle temas kur insanların vakit varken…
Ve kendine söz ver… Kendine söz ver artık yanındaki her kalbe, her göze değeceğine, can kulağıyla dinleyeceğine, sana hizmet eden insanlara, doğaya hak ettiği değeri vereceğine, artık acele etmeyeceğine…

ANLA!

Aslında bir olduğumuzu, birbirimiz için var olduğumuzu, birbirimizi koruduğumuzu, birbirimizi var ettiğimizi ve yok ettiğimizi anla. Ve düşün… başını iki elinin arasına al ve düşün. Sen neresindesin bu olanların, neresinde kalmak istiyorsun? Yardım et kendine ve herkese… Evinde kal!

ALKIŞLA

Ve alkışla şu an hepimiz için çırpınan sağlık çalışanlarını, diğer çalışanları ve onların güzel kalplerini alkışla! Bu çok zor günlerden hep birlikte çıkacağız. Yalnız değilsin. Her gün haberlerde açıklanan “CAN”lar sevdiklerinin de canını yakıyor. Kaybedecek tek “CAN”ımız yok oysa. EVİNDE KAL!

Kitap okumak için 30 neden

Karantinada İzleyebileceğiniz Diziler

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Yüreğine kalemine sağlık ne kadar doğru yazmışsın bunları evde oturup farkedip yavaşlamak için binlerce insan ölmemeliydi insanlar kendı hızları ve tok etme isteğiyle tabiata başka canlılara hayat hakkı tanımadığı için bugün evlerdeler oysa sen her daim takdir ederim tüm canlılarla barış dolu yaşıyorsun her zaman örnek bir Öğretmen sin kutlarım seni canımmmmm

 2. Bir bir arttı farkındalıklarımız.Dönüsebilene ne alâ bu evde kalmalar.Çok teşekkürler.

 3. Hep koşuşturduğumuz hayat telaşından arınıp hem dinlenip hem korunmak için alacağımız bu önlemin farkına bir an önce varıp imkanı olan herkesin bu izolasyona dahil olmasını istiyorum ben de. Tek duam ilerlemeden, kayıp vermeden sona ermesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM