Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Sevgi Nedir?
 • 7
 • 193
 • 03 Şubat 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Sevgi Nedir? Ya Korku?

“Sevgi” ve “korku” evrenin temel iki frekansı. İçimizde duygu olarak hissederiz her ikisini de. Ve bu iki duygu kalbimizin ritmini bozacak güçtedir. Ömrümüzün senaryosunu yazar sevgi ve korku. Hangi duyguda kalmayı seçersek, o duygu yönetir hayatımızı. Sevgiden bahsederken, korkuyu görmezden gelmek olmaz.

Dünyaya ilk geldiğimizde aslında sevgiyle sarıp sarmalar bizi ailemiz ve onların dostları. Sevgiyi daha yolun başındayken hisseder, hemen kabul ederiz. Biz de hızla öğrenir, başlarız sevmeye. Büyürken ise sosyalleşir içimizdeki sevgiyi kaybetmeye, korku enerjisinden nasibimizi almaya başlarız. Korku çok çabuk büyüyen, dallanıp budaklanan bir duygu. Tıpkı sevgi gibi. Korku frekansında kalmayı, bu duyguyu beslemeyi kabul ettiğimizde sadece egomuzu başımıza musallat etmekle kalmaz, kendimizi de küçültürüz.

Korku

Çünkü korku olumsuzdur. Güvensizliğimiz, kibir ve gururumuz, öfkemiz, aşağılamalarımız, kendimizi daha iyi kabul edip başkalarını hor görmelerimiz, sanki hoş görmeme gibi bir hakkımız var sanmalarımız hep korkularımızdan beslenir. Bizi hırçınlaştırır korku. Aç kalma, kaybetme, reddedilme gibi birçok korkumuzu tahmin edebilsek de çoğu zaman neden korktuğumuzu bilmeyiz. Neden korktuğumuzu bilelim ya da bilmeyelim, tüm korkularımızdan kurtulmanın tek yolu ise sadece “SEVGİ”.

Sevgi nedir, nasıldır?

Çünkü sevgi olumludur. Koşulsuzdur. Kendini ve başkalarını hatta evreni olduğu gibi kabul etmek ve anlamaktır. Anda yaşamaktır. Hayatın akışına, ilahi düzene (sizin için ilahi düzen her ne anlama geliyorsa) ve doğaya güvenmektir. Sevgi sağlıktır. Daha çok yaşamak ve yaşatmak için ruhun kalbe seslenişidir.

Sev Çünkü Sevmek En Kolay

Ağaç dallarının arasına saklanan, hiç göremediğimiz kuşun sesini, gürül gürül akan dereyi, karı delip kışın bittiğini haber veren çiçeği, pamuktan top yaptığı ağının içinden çıkarken yavrularını seyreden örümceği, yakında yiyeceğimiz sulu sulu şeftalileri haber veren çiçeklerle bezenmiş ağacı, açmamış tomurcukları, yeni yavrulamış anne kediyi, gözlerini dünyaya açan bebekleri, sokakta yalın ayak dolaşan çingene çocuğunu, yazı, kışı, baharı, güneşi, yıldızı, ayı severek kalbimizin mutlulukla tuttuğu ritmi artırabiliriz.

Kalbimizin ritmini hızlandıracak biri de varsa ufukta, tadına doyum olmaz sevmenin, yaşamanın ve yaşatmanın…

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Keşke dünyada sevgiden başka bir duyguyu hiç hissetmese insanoğlu diye dua etmişimdir her zaman. Bunun gerçekleşmeyeceğini bilmeme rağmen her zaman da sürecek bu çocukça dileğim. Sevginin kıymetini bilelim her zaman, bu güzel yazı için teşekkürler Şeyda Hanım

 2. Daha çok yaşamak ve yaşatmak için ruhun kalbe seslenişi, sevgi çok hoş hoş. O Ne güzel duygu sevgi…

 3. Şeydacığım yazılarında yüreğin gibi çok güzel ve anlamlı kalemine yüreğine sağlık canımmmm?

 4. Sevgi sağlıktır. Daha çok yaşamak ve yaşatmak için ruhun kalbe seslenişidir.
  Müthiş.
  Sevgiyi kalbinde, ruhunda hissetmek bütün mesele.

 5. olumlu olanı seçiyorum :)) sevgi nedir? demişsin.. senin yaptığın şey… yazıdan içime doldurduğun o duygu var ya işte tam o hissettirdiğin şey sevgi . yüreğine sağlık güzel yürekli Şeyda Hanım

 6. Kendi korkularımı düşünüyorum da hepsini ben uydurmuşum ve ilginçtir bu uydurduğum korkuların hepsini yaşattı Yaradan bana.
  Şimdi sadece Sevgiyi yüceltiyorum, bence sır bu; ters psikoloji gibi her şey, neyi çağırıyorsan o buluyor seni ve her şeyin başı gerçekten hep Sevgi.
  Çünkü o gerçekleşen korkularımı bile Sevgi iyileştirdi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM