Hayalinizdeki Tasarımlar, Üreticiden Evinize
Dinçel Laçin
Dinçel Laçin
dincellacin@hotmail.com
Sen Hiç Anneni Son Kez Gördün mü?
 • 6
 • 417
 • 03 Şubat 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Bugünkü yazımda annemin nefes alıyorken çekilen son fotoğrafını ve onunla yaptığımız son konuşmayı yazacağım. Sen Hiç Anneni Son Kez Gördün mü?

Bunu yazabilmek kolay değil benim için ama itiraf etmeliyim ki bahsettiğim bu son fotoğraf, benim hayatımda en çok inandığım fotoğraftır.
Sedyede operasyona götürülürken “anne” dedim ona, gülümsedi ve zafer işareti yaptı bana, son gülümsemesini çekiyor muşum meğer, fakat ben güçlü bir şekilde “tamamdır yine kazanıcaz, yeneceksin bu illeti” diyordum içimden.

Hiçbir şey düşündüğüm gibi olmadı ne yazık ki, çünkü çok kısa bir süre sonra yoğun bakıma aldılar annemi, her gün birimiz görebiliyorduk onu, o da 5 dakikaydı hepi topu..

Canım annem

Yürümeyi çok severdi benim canım Annem, adımları onun kanatları gibiydi ve yoğun bakıma aldıklarında anladım ki yatağa yatmak istememiş, direnmiş, çok direnmiş ve yatağına bağlamışlardı onu. Ağzında ve burnunda bir sürü hortum bulunuyordu. Ziyaret günümde elini tuttum, “seni seviyorum anne, çok iyi olacaksın” dedim. O ise bir şeyler söylemek istedi bana, belki kulağa bir küpe, belki yapmak istediği son bir şey, belki de bugüne kadar içinde tuttuğu bir sır, ne bileyim işte her neyse… Ne kadar anlatmak istediyse anlayamadım söylemek istediği şeyi, yazmak istedi, dedim ya elleri bağlıydı, hecelemek istedi…. Ağzında o lanet olası hortum vardı ve tam o esnada hemşire bir gardiyan gibi “5 dakikanız bitti” dedi.
Hayır dedim hayır, böyle bitmemeli :((

Annemde direndi, bu bitişi kabul etmemiz kolay değildi ve baktı ki olmuyor, çaresizliğine yanarak ağlamaya başladı canımın içi ve gözünden akan gözyaşları annemin gözünden yanağına süzüle süzüle indi ve yüreğime yer etti sanki.

Bilir misiniz Annem gittiğinden beri 4,5 yıldır taşıyorum boynumda o gözyaşlarını bir kolye gibi. Yaşadığım o anın hislerini anlatmama kelimeler yetmeyebilir, anneniz gidiyor ve son cümlesi söylenemiyor, eski bir Türk filmi gibi yarım kalmış bir hikayeye dönüşüyor. Ve şimdi bana kaybolan yıllarımı geri verseler, içlerinden sadece o minicik an’ı geriye sarardım.
Çünkü daha da acısı, o an’dan birkaç gün sonra, bir pazar günü hiç tanımadığım biri aradı beni ve hayatta en çok sevdiğim insan için, annem için “ANNENİZ ÖLDÜ” dedi… Annem gittiğinden beri, onca güzel geçen yılların içinde bir tek o an asılı kaldı içimde.

Kurumuyor hiç bir güneşte o minik gözyaşı tanesi, Sezen Aksu’nun “Son Bakış” şarkısı gibi yakıyor içimi.
Ne söyleyecektin o gün bana.
O cümle Neydi? Neydi? Neydi?

Cüneyt Özdemir

Böyle işte, bu hafta başka bir yazı yazmak vardı aklımda, fakat Cüneyt Özdemir‘in iki dakikalık bir videosuna denk geldim az önce.
Karda yürüyor ve gençlik zamanlarında camdan cama aşık olduğu Ahu’dan bahsediyor. Bir gün bir kış günü Ahu “ben sana aşığım” diyor, o ise heyecandan ne diyeceğini bilemediği için “sonra konuşalım bu konuyu” diyor fakat camdan cama bakmaya da devam ediyor.
Sonra o yaz Ahu, ailesi ile birlikte Marmaris’e tatile gidiyor.
“Gidiş o gidiş diyor” Cüneyt Özdemir, bir daha geri dönemiyor, geçirdikleri bir trafik kazasında babasıyla beraber hayatını kaybediyor.

Videoda “Ne zaman kar görsem aklıma hep Ahu gelir” diyor. Dile kolay 33 yıl geçmiş ama beyin yarım kalan her hikaye de sanki bir çadır kuruyor. Sen nereye gidersen git, o da sanki peşinden geliyor.

Sen Hiç Anneni Son Kez Gördün mü?

Ertelememek lazım cidden bazı şeyleri

İnsanı en çokta söyleyemediği ve ona söylenemeyen cümleler vuruyor.
Nerden mi biliyorum.
Elbette ki kendi hikayemden.
Cüneyt Özdemir’in hikayesinden.
Annemin ve Ahu’nun gidişinden.

Yarın gerçekten çok geç olabilir, bu yazıyı okuyan herkes sevdiklerine en söylemek istediği cümleyi tam da şimdi söyleyebilir mi lütfen..

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. O kadar içten yazmışsınız ki okurken gözlerim doldu. Öncelikle annenize Allah’tan rahmet dilerim Dinçel Hanım. Bunu yazmak bile zor… Sizlere de sabırlar dilerim. Bir anne evladına hiç kötü söz söyler mi? Emin olun size minnetini ve sevgisini dile getirmek istemiştir. KAlbiniz rahat olsun. Kaleminize sağlık, sevgiler…

 2. O kadar içten yazmışsınız ki okurken gözlerim doldu. Öncelikle annenize Allah’tan rahmet dilerim Dinçel Hanım. Bunu yazmak bile zor… Sizlere de sabırlar dilerim. Bir anne evladına hiç kötü söz söyler mi? Emin olun size minnetini ve sevgisini dile getirmek istemiştir. KAlbiniz rahat olsun. Kaleminize sağlık, sevgiler…

 3. Canım arkadaşım, ne güzel anlatmışsın hislerini, anneciğin hep seninle biliyorum. Onlar hep diri.

 4. Babam ve kız kardeşim bir AN da kuş oldu gitti Dinçel’im.Kuş oldular hepsi.Belki arkadaş oldular gerçek âlemde.Senin annen,benim babam, kardeşim…Özlemle sarsılacağız,sorularımız,sorgulamalarımiz bitecek birgün.Şimdi emin ellerde annecigin.Rahmetle?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM