Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Fabrika Ayarlarımızla Oynamayalım
 • 2
 • 200
 • 17 Şubat 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Biz Türkler özel günlerin hakkını veririz. Âdettendir, o gün sıra kime geldiyse, arar kutlarız. Sonsuz sevgimizi, ona ya da onlara duyduğumuz saygımızı sunar, ‘Siz olmasanız biz ne yapardık?’ bile deriz özel günlerde. Yapmacık değil, içimizden gele gele söyleriz hepsini. Tüm gün alfabetik sırayla herkesi aklımızdan geçiririz ki aman atladığımız kimse kalmasın. Mutlu mesut geçer bu günler. Ama saat gece yarısını vurduğunda, Külkedisi Cinderella’dan daha hızlı koşamadığımız için olduğumuz yerde dönüşürüz bal kabağına. Bildiğin kabak tadı vermeye başlarız işte.
Biz böyleyiz. Aksini iddia eden yazıyı okumasın. Fabrika ayarına nasıl döneceğini bilmeyenler bu iyiliğimi unutmasın. Fabrika Ayarlarımızla Oynamayalım 🙂

Özel Günlerin Hatırına…


14 Şubat Sevgililer Günü, Romalı askerlerin evlenmelerinin yasak olduğu dönemlerde gizlice evlendirerek birçok kadının başını yakan, evliliğin aşklarını öldürmesi için ortam hazırlayan din adamı Aziz Valentine’nin bu çabalarını taçlandırmak adına ilan edilen bir bayram günüdür. Zamanla tüm dünyada ‘Sevgililer Günü’ adı altında kutlanmaya başlamıştır.
Yılın en önemli günlerinden biridir. Süresi tam tamına yirmi dört saat. Atlayayım demeyin, başınız derde girebilir. Sabahın ilk ışıklarını bile beklemeden, 13 Şubat’ın 14 Şubat’a bağlandığı ilk dakika başlar kutlamalar. En güzel, en yakışıklı, en iyi sevgili bizimkisidir. Onun için yapamayacağımız şey yoktur. Haftalar öncesinden hazırlanırız o güne. O gün daha ince görünmek için diyete başlayanlar, masrafları karşılayabilmek için fazla mesai yapanlar bile olur. Ne yapar eder o gün sevgilimizi özel hissettiririz. Bütçemizi zorlar, yemeğe çıkar, hediyenin de en büyüğünü alırız. Büyüğü, küçüğü olmaz hediyenin demeyin. Sevgimizi ispatlıyoruz burada, masraftan kaçınmak olmaz. Hatta birden çok sevgilisi olanları büyük firmalar ‘üç al iki öde’ kampanyalarıyla özellikle sevgililer gününde destekler. Fırsatı değerlendirin derim. Aman dikkat! Kadınlar piyasadaki bütün kampanyaları yakından takip eder, hediye olarak iç çamaşırı aldıysanız tüm parçaları aynı kişiye götürdüğünüzden emin olun beyler. Benden söylemesi…

15 Şubat Fabrika Ayarlarına Dönüş


Ne yorucu bir gündü. Zaten haftalardır organizasyon yapıyorduk, o hediyeyi bulmak için de o kadar uğraştık. Neyse şansımız yardım etti, bu yılı da güzel atlattık. Artık yalnız kaldığımıza göre akşamki fotoğrafları inceleyelim “Güzel çıkmış mıyız?” diye. Dün sosyal medyada paylaştığımız elli fotoğraf az gelmiştir, birkaç tane daha paylaşalım. Paylaşalım da o da ne öyle! Bunun gözünün üzerindeki kaş mı yoksa? Nasıl da fark edemedik bunca zaman? Burnu da standartlara uygun değil galiba. Ağzı da kocaman. Zaten bütün akşam bir susmadı ki biz konuşalım. Hediyeyi o kadar abartmasa mıydık? Şimdi derin hayallere dalmıştır bile. İlişkimizi bir gözden geçirme zamanı gelmiş. Neyse, yeniden bir ayar çekeriz sonra…
Yazarın önerisi: Sevgililer günü hediye alacak, sürpriz yapacak ekonomik gücünüz yok ve karizmayı çizdirmek istemiyorsanız, birkaç gün önceden arıza çıkarıp sevgilinizi küstürebilir, o günü masrafsız atlatabilirsiniz. Ara ara havalı olsun diye aldığınız, hala taksitlerini ödediğiniz son model telefonunuzla çevrimiçi olmayı ihmal etmeyin. Böylece sizi kıskanan ve hırs yapan sevgiliniz size aslında ne kadar âşık olduğunun farkına güzelce varır, sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 15 Şubat’ı bekleyin.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü


8 Mart’ta bütün kadınlar çiçektir. Kadın anadır, bacıdır, eştir, yoldaştır. O olmazsa dünya dönmez, güneş doğmaz, su akmaz, çiçekler açmaz. Yuvayı kuran da odur, ayakta tutan da. Kadınları arayıp sormadan, bir çiçek vermeden geçilmez. Çevrenizdeki tüm kadınları şımartabilirsiniz. Hayatı boyunca kadın hakları için bir şeyi oradan alıp buraya koymamış, etliye sütlüye karışmamış kadınları da kutlanmayı ihmal etmemek gerek, ne de olsa “Kadınlar Günü”.
Aslında çok acıklı bir tarihçesi olan bir günden bahsederken, bugünün Kadınlar Günü olarak anılmasına hayatlarını kaybederek sebep olan emekçi kadınları anmadan geçemeyeceğim. Umarım bizim bugünkü kadınlar günü kutlamalarımızın bir kısmı kemiklerini sızlatmıyordur.

9 Mart Fabrika Ayarlarına Dönüş


‘Vay anasını… bu kadın da iyice şımardı. Özgürlüğün de bir sınırı olsa gerek. Yine kredi kartları dolmuş, ocağınıza incir ağacı mı dikmiş o öyle? Giyinmiş, kuşanmış nereye gidiyor acaba? Bu arkadaş toplantıları da çok oldu. Yine yemek yok evde, yapınca da ya lezzetsiz oluyor ya yarı yanık… Her yer darmadağınık, gömlekler ütülenmemiş, toplantıda ne giyeceksiniz siz şimdi? Kadın dediğin elinin hamuruyla erkek işine karışmaz, kırar dizini oturur evinde. Ekonomiye üç kuruş maaşıyla mı katkıda bulunacakmış? Tarhana yapsın, çocuklara baksın, evini temizlesin o. Sofrayı kuran da kadındır, kaldıran da.’ gibi sözler söylemeyen, duymayan, duydu mu onaylamayan bizden değildir. Ayrıca içinde kutsal saydığımız “ANA” kelimesi geçen küfürleri konuşma aralarına serpiştirerek ağızdan tükürük saçmak serbest.

Mayıs’ın İkinci Pazarı Anneler Günü


Anneler günü Amerikalı sıradan bir vatandaşın, hayattayken annesine yeterince ilgi göstermediği gerekçesiyle, kaybettiği annesini anmak için başlattığı bir gündür. Mayıs ayının ikinci pazarı anneler gününü sevgimizi konsantre hale getirip kutlarız biz de. Tüm yurt seferber olur bize hayat veren bu kadınların mutluluğu için. O gün eli öpülesi annelerimizin elleri sıcak sudan soğuk suya değmesin isteriz. Bir demet çiçek yeter onları mutlu etmeye ama biz yine de hediyeler almaktan büyük keyif duyarız. Zaten sonuçta senede bir gün, ne satsak kârdır diyen firmalar da başlar aylar öncesinden çalışmaya.

Pazartesi Fabrika Ayarlarına Dönüş


Pazartesi günüyse artık aldığımız tost makinesiyle bize tost mu yapar, tencere takımının en büyüğüne sarma mı sarar, buharlı ütüyle, sessiz çalışan elektrik süpürgesiyle, kendinden kurutmalı çamaşır makinesiyle harikalar yaratsın dursun evde garibim. Yazık, o da sevinsin.
Yazarın Önerisi: Allah aşkına “Anneler Günü”nde annenize kişisel hediyeler alın! Anneniz o, köleniz değil! Firmaların oyununa gelmeyin. Reklamlardaki gibi sevinmiyor anneler taşınabilir ev eşyaları hediye geldi diye.

Haziran’ın 3. Pazarı Babalar Günü


Tamamen uydurma bir gündür. Kadınları kıskanan erkeklere sus payı olarak verilmiştir. Anneler gününden farklı olarak öyle çok şımartmanız gerekmez babanızı. Zaten pek sevmezler uzun uzun kutlamaları. Babanıza iş arkadaşlarıyla (!) rahat mesajlaşsın diye akıllı telefon, genç görünsün diye canlı renklerde gömlek, spor ayakkabı gibi sıradan şeyler alabilirsiniz. Onlar kadınlar gibi kendilerine hediye verilmesine alışık olmadıklarından ne verseniz sevinirler. Üç al, iki öde kampanyası Babalar Günü için idealdir. Aldığınız hediyeyi üçe bölüp, birini babanıza, birini kocanıza (beyler birini kendinize) verebilirsiniz. Üçüncü hediyeyi gelecek yıla saklamayı unutmayın.
Yazarın önerisi: Babalar günü hediyenizi varsa babanızın ya da kocanızın size çıkarttığı ek kartla alın. Böylece babanız ya da kocanız size yük olmadan hediyesini almanın rahatlığını yaşasın. Kutlamanızı yapıp, hediyenizi verir vermez fabrika ayarına dönebilirsiniz. Bırakın adamcağız spor kanalını izlesin.

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramında tanıdığınız doktorları arayıp kutlayabilir, 15 Mart’tan sonra ağrısı olan herkese teşhis koyabilir, ilaç tavsiye edebilirsiniz. Doktorlar yıllarca tıp okumuş olabilirler, sizin de hatırı sayılır tecrübeniz var. O kadar muayene parası vermeye gerek yok.

24 Kasım Öğretmenler Günü


24 Kasım Öğretmenler Gününü anlatmaya gerek bile yok. Günün anlam ve önemini herkes bilir. Çiçekler, şiirler, sevgi mesajları havada uçuşsun. Olanaklar doğrultusunda hediyelerin en güzeli alınsın. Bir harf öğretene kırk yıl köle olunsun. Güler yüzle karşılansın okulun kapısında.
Yazarın önerisi: Çok uzatmayın. Öğretmenler Gününe ayrılan resmi süre yirmi dört saat. 25 Kasım sabahının ilk ışıklarıyla fabrika ayarınıza dönün.
Eğitim bu mudur yani? Öğretmen dediğin böyle mi konuşur? Onun yüzünden çocuk zaten takdiri bir puanla kaçırmış, çocuğunuzun psikolojisini bozmuş olabilir. Bence çok yüz vermeyin. Siz ne yapacağınızı bilirsiniz. Whatsapp grupları bu günler içindir.

Not: Yazar bu yazıyı gözlemlerine dayanarak ve “yazanın abartma hakkı”nı kullanarak yazmıştır. Yanlış olan uygulamaları devre dışı bırakmanızı temenni etmektedir.
İnsana hak ettiği değeri verdiğimiz, her gününü özel gün havasında yaşattığımız bir hafta olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Her özel gün sonrasında insanlar doğal yaşamlarına dönüyor. O özel gün hangisi ise dünya o günün gereklerine uygun şekil değiştiriyor, ve en azından dünya 1 günlüğünde olsa güzelleşiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM