Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Kişisel Gelişim Dedikleri
 • 5
 • 248
 • 06 Ocak 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 3,67.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Kişisel Gelişim Dedikleri….Son yıllarda adını sık duyduğumuz kişisel gelişim kitapları, artık kitapçılarda diğer kitap türlerinden daha fazla yer kaplıyor, bazıları yok satıyor.

‘Kişisel gelişim kitapları çok satıyor, ne güzel, herkes kişisel gelişimini tamamlama yolunda hızla ilerliyor!’ demeyi çok isterdim ama durum hiç de öyle gözükmüyor.

Hayatımızın büyük bir parçası haline gelen kişisel gelişim kitaplarından henüz okumamış olanlarımız bile en azından “kişisel gelişim” kavramını hemen her gün duyuyor. Hatta daha bir tane bile okumadan bu kitaplardan bıkmış olanlarımız da var. Çünkü kişisel gelişim kitabı okuyan bir kesim, öğrendiğini öğretmek derdine düşüp, etraflarındaki herkese okuduklarından özet çıkarıp anlatıyor. Oysa kendi gelişimimiz için okuyor, kendi yolculuğumuza çıkıyoruz o kitaplarla.

Daha bir iki adım atmışken bir başkasını geliştirmek ya da değiştirmek gibi bir görevimiz yok. Zaten bu mümkün de değil. Başkalarıyla olan ilişkilerimizde sadece kendi tutumumuzu değiştirebiliriz. Üstelik kişisel gelişim öyle zorlamayla, anlatmayla olmuyor. Önce kişinin kendisinin gelişmeyi istemesi gerekiyor. Birkaç kişisel gelişim kitabı okudum diye havaya girip herkese koçluk yapmaya kalkanlar da dikkatimden kaçmıyor. Meraklısı için hazırladığım rehberin, kişisel gelişim kitaplarını okurken anlamaya yardımcı olacağını umuyorum.

KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI OKUMA REHBERİ

Kitap okurken okuduğunu anlamak ve doğru yorumlamak önemli. Öğrencilik hayatından hatırla, verilen yönergeyi anlamadığın için sınavda bildiğin soruları cevaplayamadığın veya yanlış cevapladığın olmuştur. Sınavdaki düşük notları öğretmenlerin inisiyatifiyle sözlü notu ile yükseltebilirsin de gerçek hayat genelde hata kabul etmiyor. Öğrenene kadar aynı konular önüne geliyor. Öyleyse okuduğun kitapları doğru anlayıp yorumla derim. Merak etme, ben yorumlamana yardımcı olacağım. Kişisel gelişim kitaplarında bahsedilen konular hemen hemen aynı. Yanlış anlaşılan bazı konu başlıklarına birlikte bakalım:

KENDİ DEĞERİNİ BİL!

Kendini tanımak, kendini sevmek, kendi değerini bilmek oldukça önemli. Güzel olanı önce kendine armağan etmezsen, başkalarına da edemezsin. Tabii ki sen değerlisin ama yalnız değilsin. Karşındaki de değerli. ‘Hep bana, hep bana!’ diyerek bencilleşmeye ya da ‘Ben var ya ben!’ diyerek de megaloman takılmaya hiç gerek yok. Sen ne kadar özelsen, karşındaki de öyle. Unutma, o kitaplar herkes için yazılmış. Kantarın topunu kaçırma!

HAYATA GÜLÜMSE!

Ver elini Pollyanna, hadi birlikte Nirvana’ya çıkalım. Saçmalama! Hayata gülümsüyorum diye öyle her şeye ve herkese gülerek, mutluymuş gibi yaparak diğer duygularını bastırma. Kızdığında belli et. Öfkelendiğinde dile getir (el kol yapma, dile getir). Üzüldüğünde ağla, Yasın varsa tut. Toplantıdaysan ciddi ol. Partideysen eğlen. ‘Hayatın güzel taraflarını gözden kaçırma, her şeye üzülüp sızlanma.’ demek istiyor kitap. Abartma!

GEÇMİŞE TAKILMA, GELECEK İÇİN ENDİŞELENME, ANI YAŞA!

Yanlış anlayıp, sadece anı yaşarım ben deme. Kazandığını yarın hiç olmayacakmış gibi har vurup harman savurma. Eğitimine ve kendine yatırım yapmayı ihmal etme. Bir de geçmişe takılmayacağım diye yaşadığın olumsuzluklardan ders almadan geçme. ‘Yaşadığın her andan zevk al. Neredeysen orada ol, anı hisset.’ diyor kitaplar.

ÖZGÜR OL!

‘Kendinde seni engelleyen şeyleri fark et. İn bak bakalım, bilinçaltında eskiden yaptığın hala etkisi süren anlaşmalar var mı, kendini ne zaman nerede engellemişsin, bir gör.’ diyor kitaplar. ‘Başkasının özgürlüğünün başladığı yerde seninkinin bittiğini unut, sen özgürsün, istediğini yap, başkalarının kişisel alanlarına gir, işlerine burnunu sok.’ demiyor.

AFFET!

Affetmek insanı en özgür kılan konulardan biri. Sana bilerek ya da bilmeyerek kötülük yapan birini affetmek oldukça zor bir şey. Ama affetmemek daha da zor. Çünkü affetmemek kini içinde yaşatmak demek ve keskin sirke küpüne zarar. Ama sana kötülük yapanları affet ve hiçbir şey olmamış gibi yap diyen de yok. Başına başka işler açmadan, seni daha fazla üzmeden uzaklaş onlardan. Arkana bakma. İçinden affet, onlar bilmese de olur. Takılma!

KORKMA!

Rahat ol, korkma tabii. Her şey olacağına varır. Başına gelen her şey senin kaldırabileceğin kadar. Nasıl kurbağayı soğuk suya atıp yavaş yavaş kaynatıyorlar da o başına geleni anlamıyor, işte onun gibi düşün. Önce kolay sonra zor olan gelir başına, bir sonraki daha da zor olur. Öyle öyle büyütür seni hayat. Çok acıtmaz, yavaş yavaş.

ÇEKİM YASASI

Bu benim en sevdiğim konu. ‘Karşına çıkan herkesi, her türlü derdi cezayı kendine sen çekiyorsun ve herkes sana bir şey öğretmek için hayatında rol alıyor. Aslında onlar iyi insanlar. İyi şeylere hizmet etmek için bu rolleri kabul ettiler ve senin için oynuyorlar. Onları sevgiyle kucakla ve teşekkür et.’ diyor kitaplar. Hayır, sakın kucaklama! Teşekkür falan da etme. Bunu kitaplar yanlış anlatıyor. Bu kadar arızalıyı bir araya sen getirmiş olamazsın. Karşına çıkan ve haddini bilmeyen, kendini senin öğretmenin sanan kişilere bir dur de. Bir sor bakalım onaylanmış yıllık, günlük planları var mıymış, ne öğreteceklermiş sana. Belki de sen onların karşısına herkesin işine karışmamak gerektiğini öğretmek için çıkmışsındır. Öğreteceklerini öğret ve hızlıca uzaklaş onlardan. Seni hırpalamalarına müsaade etme!

Şaka şaka! Böyle rehberlik mi olur? Kişisel gelişimini tamamlamak istiyorsan kendine zaman ayır, bir kitapçıya git. İşine yarayacak kitaplar seni raflarda bekliyor olacak. İhtiyacın olan kitapları seçmende sana iç sesin yardımcı olur. Dilimizi biliyorsan okuduğunu kendin anlarsın. Kendine güven, beni ciddiye alma!

Sana iyi rehberlik edecek kitap ve kişilerle karşılaştığın güzel bir hafta olsun. ?

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

 1. Okuduğum en tatlı kılavuz, hele ki çekim yasası bölümüne bayıldım 🙂
  Valla sen şaka demişsin ama ben bayağı kılavuz addettim Şeyda’cığım, kalemine sağlık ❤️

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM