Yeni Yıl Yine Geliyor
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • 23 Aralık 2019
 • 6
 • 122
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Yeni Yıl Yine Geliyor

Yeni yıl kapıda, gelmeye hazır. O elindeki ilahi planla gele dursun, biz de kendi hazırlıklarımızı ve planlarımızı yapalım. Eskiyi atmadıkça yeniye yer açmak zor. Önce biriktirdiğimiz, atmaya kıyamadığımız, eski yılın hatta yılların enerjisini taşıyarak bizi yoranlardan, yük olanlardan özgürleşelim. Ben başlıyorum. İsterseniz eşlik edebilirsiniz.

SADELEŞMEK ÖZGÜRLÜKTÜR

Hadi başlayalım! Önce sadeleşelim. Uzun süre dokunmadığımız, kullanılmayan, yer değiştirmeyen eşyalar negatif enerjileri biriktirirler. Bizim, onlara da negatif enerjiye da ihtiyacımız yok. Nereden geldiğini, nereye koyacağımızı bilemediğimiz, tarzımız olmayan küçük eşyaları ilgisini çekecek kişilere, artık ihtiyacımız olmayanları da işine yarayacak birilerine verilmek üzere bez torbalara koyup kapıya en yakın yere bırakalım.

Kilo alırsam veya verirsem giyerim diye gardıroba sığmayıp, bize daha büyük yeni bir gardırop lazım dedirten kıyafetleri de bunlara ekleyelim. Evden çıkarken iş edinip eski yıl bitmeden yeni sahiplerine ulaştıralım. Onlar da yeni cicilerini güle güle kullansınlar. Bir şeyleri ihtiyacım olursa diye saklamak bize bir gün onları alacak gücümüz olmayacağı fikrini aşılar ve bizim buna hiç ihtiyacımız yok.

Alışveriş yaptıktan sonra aldığımız ürünün başına bir şey gelirse değiştirmek ya da iade etmek için satış elemanının mutlaka saklayın diye sıkı sıkı tembih ettiği fiş ve faturaları yırtıp rahatlayalım. Her yıl, tatile çıkmadan önce odamda biriken arkası önü dolmuş, tekrar kullanılamayacak kağıtları geri dönüşüm kutusuna atmadan önce hep yırtarım. Kâğıt yırtmak başlı başına bir terapi yöntemidir: Hem imha işini halletmiş hem de içimizdeki küçük öfke tozlarını atomlarına ayırmış oluruz.

Çoktan işe yaramaz hale gelmiş ürünlerin süresi dolmuş garanti belgelerini atalım. Bir kere telefon numaramızı verdik diye bize en yakınlarımızdan daha sık mesaj atan, ekonomiyi canlandırmak sadece bizim işimizmiş gibi yapan mağazaların mesajlarını silelim. Mesaj gelir gelmez silmek en güzeli aslında. Hiç kullanmadığımız cep telefonu uygulamalarını kaldıralım. Telefonun galerisindeki fotoğrafları boşaltalım. Sadeleşip hafiflemeye başlayalım.

” Yeni Yıl” da ARINALIM

Bedenimizin de yaşadığımız ortam gibi arınmaya ihtiyacı var. Koca yılın yorgunluğunu, stresini tarihi bir hamamda, insana ruhunun da arındığını hissettiren ilginç bir ortamda atmaya ne dersiniz? Soğuk günlerde bizi esir eden mikroplardan bir kese yardımıyla kurtulmak, sonrasında dinlendirici bir masaj ve tüm yıl güneşten, rüzgârdan etkilenen cildimizi doğal bir maske ile arındırmak ne iyi gelir. Sonra saç rengini, şeklini değiştirmek de serbest. (Kaşları abartmayın kızlar. Bu konuda hassasım biliyorsunuz. 😉)

PLAN YAPALIM

Yeni ajandamızı açalım. Telefonumuzun takvimi de olur. Önce kendi doğum günümüzü, sonra en sevdiklerimizin doğum günlerini işaretleyelim. Günü geldikçe arayıp yakınlarımızı kutlamayı hatırlamamız için ajandamız bize yardımcı olacak tıpkı eski günlerdeki gibi (bir zamanlar Facebook yoktu, kendimiz hatırlardık doğum günlerini). Bu yıl büyük tatiller hangi tarihlere denk geliyor bakalım. Bu yıl nerelere tatile gideceğimizi, ne kadar kalacağımızı planlayalım. Yeni yılda yeni bir dil öğrenme, bahçecilik, dans, el sanatları gibi bizi rahatlatacak yeni bir hobi edinelim. Öğrenmenin keyfine varırken, ruhumuz da dinlensin.

Günlük koşuşturmaların sonunda bize kendimizi iyi hissettirecek, hızlıca planlayabileceğimiz yeni bir tarif deneme, vizyona yeni giren bir filme ya da tiyatroya gitme, arkadaşlarla sohbet etme, uzaktaki sevdiklerimizi arama gibi küçük etkinliklere de yer bırakalım. Tüm bunları yapabilmek için bütçemizi iyi planlamayı da atlamayalım. (Bu konuda uzman birine danışabilirsiniz. Bana güvenmeyin. Ben havuz problemlerinden pek anlamıyorum. 😉) Planlarımız esnek olsun. B’den Ğ’ye kadar plan yapmak serbest, rüzgârın nereden eseceği belli olmaz. Planlar gün değiştirebilir. Yeter ki hiçbir gün ‘Bugün ne yapsam?’ diye düşünürken boşa gitmesin.

MEDİTASYON YAPALIM

Meditasyonun ilk kısmında yeni yılda hayatımızda istemediklerimizden arınalım. Özgürleşmek istediğimiz, bize hizmet etmeyen alışkanlıklarımızı bir kâğıda yazalım. Artık bize iyi gelmeyen, gerekmedikçe görüşmek istemediğimiz kişilerin isimlerini de yazabiliriz. (Soyadlarını, hatta biliyorsak anne isimlerini de yazalım da bir karışıklık olmasın. Soyadını yazmadığımız için telefon rehberinde yazan bütün Ayşeleri sırayla aradığımız gibi, aynı isimdeki herkesten olmayalım sonra😊. Evrene doğru mesaj gönderelim.) Korkmayın, yazdıklarımızı kimse okumayacak. Şimdi kâğıdı top yapıp bulunduğumuz odanın en uç köşesine fırlatalım. Meditasyonun sonunda bu kâğıdı yırtabilir ya da yakabiliriz.

Meditasyon yapmak için bir mum, seviyorsak da bir tütsü yakalım ki ortam negatif enerjilerden arınsın ve sakinleşelim. İyice havaya girmek için hafif sesli rahatlatıcı bir meditasyon müziği de ayarlayalım. Yere, bir minderin üzerine bağdaş kurarak oturalım. Nefesimizin akışının kolaylaşması için vücudumuz dik bir şekilde oturmamız önemli. Gözlerimizi kapatıp içimizden ona kadar sayarken, burnumuzdan derin nefes alıp ağzımızdan yavaşça verelim. Biraz önce planladığımız tatili, gideceğimiz yerleri, üzerinde yürüyeceğimiz kumu, çimeni ayaklarımızın altında, yüzeceğimiz suları tüm bedenimizde hissedelim. Birlikte vakit geçirmek istediklerimizi gözümüzde canlandıralım.

İlk kez meditasyon yapanlara beş, altı dakika yetebilir. Daha önceden meditasyon yapanlarımız süreyi uzatabilirler. Meditasyon süresince aklımıza başka şeyler gelebilir. Benim zihnim mesela Kırmızı Başlıklı kız gibi gördüğü bütün patikalara uğramadan Büyükannesinin evine varamaz. Böyle durumlarda nefesimize odaklanıp konumuza dönelim. Yeni yıl planlarımızı yeterince hissedip gülümsediğimizde gözlerimizi açabiliriz. Biraz dinlendikten ve kendimizi hazır hissettikten sonra odanın bir köşesine fırlattığımız o kağıdı alıp yırtalım ya da yakalım. Artık kağıda yazdıklarımızı düşünüp istemediklerimize takılı kalmak yok.

Yılbaşı gecesi için plan yapmayı unutmayalım tabii. Geceyi evde bile geçirecek olsak, bize kendimizi özel hissettirecek şık bir masa hazırlamak çok keyifli olacak. Çiçekler, mum ışığı, özel tarifler, aklımıza ne geliyorsa kendimizden esirgemeyelim. Yeni yıla güzel hislerle, heyecan ve mutlulukla girelim, tüm yılımız öyle geçsin.

” Yeni Yıl “a ARTIK HAZIRIZ

Nasıl gelirse gelsin, yeni yıl hatta her yeni gün taptaze gelecek. Yeni öğretiler ve dersler de getirecek. Zor anlardan en az hasarla çıkmak için bugüne kadar geçen zamanın belki de geçen yılın bize öğrettiklerinden yararlanacağız. Hayatın getirdiği her şeyden bir ders çıkarmaya, hatta bazen planlarımın bozulmasına bir itirazım yok benim. Yeni yılın getireceği planları ve öğretileri sevgiyle kucaklamaya hazırım. Zorluklardan bir şeyler öğrenmek bazen keyifli de olabiliyor da, yönergeler de açık ve anlaşılır verilse keşke…

Hepimize sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yıl dilerim…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Tamda sizi anlatan bir yazı olmuş okudukça yazdıklarınızı her defasında bize dair bir şeyler bulmakda ayrıca değerli 👏❤
  ❤👏😥

 2. Yeni yıl için güzel öenirler yeni yıla motivasyonlu ve yoga yapmış gibi girelim diyorsunuz. Valla ben söyledikleriniz için çok yeni yılı beklemiyorum ama olsun yeni yıla özel bir gözden geçirme yaparız. Bu arada evet kaş önemli 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM