Neşe Uygun
Neşe Uygun
uygun.nese@gmail.com
Navigasyon İçimizde
 • 4
 • 202
 • 18 Aralık 2019 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Büyük şehirlerde adres bulmak çok zor, bir sürü işaret, bir sürü yön levhası, tarif ve tecrübelerimiz olsa da, yollar da kaybolabiliyoruz. Navigasyon cihazları bu durumda imdadımıza yetişiyor.

Hayatta da yolumuzu bulmamız bazen çok zor, Yüce kudretin işaretleri var, yön levhası olarak kutsal kitabımız var, alimlerin kitapları, tarifler ve tecrübelerimiz var ama keşke hayat içinde  navigasyon cihazımız olsaydı nasıl olurdu?

Kafam çok dağılmıştı, bir sürü yol vardı ve yollar birbirine karışmıştı, en doğru yolu bulmak nasıl mümkün olacaktı. Son günlerde bunu düşünür olmuştum ve içinden çıkamıyordum. Keşke yolumu benim adıma bulabilecek, ya da yardım edebilecek navigasyonum olsaydı diye düşündüm. Bir yandan bunları düşünerek, iş çıkışı hızlı hızlı yürürken, yol kenarında ki parkta biraz soluklanmak, yeni dinen yağmurun bıraktığı kokuyu ve temiz havayı hissetmek geldi içimden. Ağaçlarla dolu park, çoluk çocuk evlerine çekilmiş olduğundan oldukça sakindi. Ağaçların altındaki banklardan birinin, yağmurdan dolayı hiç ıslanmamış olduğunu gördüm ve oturdum. Derin bir nefes aldım. Gözümü kapattım. Yağmurun havada bıraktığı nem ve hafif esinti, yorgunluğumu almıştı. Gözlerim kapalıyken, hemen yanı başımda ki ayak sesi ile irkildim. Gözlerimi açtığımda yaşlı bir amcanın bankın diğer ucuna usulca oturduğunu gördüm. Başıyla selam verdi, başımla selamını aldım. Temiz yüzlü bir ihtiyarcıktı.

Bazen olur öyle evlat dedi, işin içinden çıkamazsın, yollar karışmış gibi gelir, yönünü kaybedersin, en doğru yoldan gitmek istersin, daha da aklın karışır.

Başımı çevirip baktığımda, bana baktığını ve gülümsediğini gördüm. Aklımdan geçirdiklerimi nasıl bilebilirdi ki? Tesadüf olmuştur diye düşündüm, bende nazikçe gülümsedim. Konuşmaya devam etti.

Neden ” navigasyon” unu devreye almıyorsun?

Navigasyonum mu? Bunu sesli mi söyledim, düşündüm mü bilmiyorum.

Yaratılışında var olan navigasyonunu neden çalıştırmıyorsun dedi ve beni daha iyi görecek şekilde oturduğu yerden bana doğru döndü. Yaşlı amcanın navigasyonu bilmesine mi şaşırayım, ne dediğini anlamaya mı çalışayım bilemedim.

Bu dünya da icat edilmiş her şey, onun ilminden evlat. Araba üreticileri, işaretler, yön levhaları, tarifler, tecrübeler olsa bile yol bulmayı insana bırakmıyor, aracın donanımına  artık navigasyon ekliyorlar. Senin donanımında da navigasyon yok mu sanıyorsun?

Sohbeti ilgimi çekmeye başlamıştı. Bizim zihnimiz, beynimiz mi navigasyonumuz dedim, onumu kastediyorsunuz?

Yolların karışık olduğunu düşünüyorsun, yolunu çözemediğini, karıştırdığını ve çıkmazda kaldığını hissediyorsun değil mi?  Peki nasıl bunu fark edebildin?

Oturduğum yerden yaşlı amcaya doğru döndüm. Hak yolunda, kendim geliştirmeyle ilgili bir çok şey okuyorum, araştırıyorum ve algılıyorum. Tamam diyorum çok mutlu oluyorum algıladıklarımdan, fakat sonrasında zihnimi kişisellikten ayıramıyorum. Anlatılanları anlıyorum ama zihinsel olarak kalıyor. Zihnimde herhangi bir gelişme var mı bilemiyorum. Uyanmış bir zihnim olsun istiyorum dedim.

Zihnin ve senin aranda bir fark var mı? Düşün, var değil mi? Çünkü bu durum, bir şeyin zihnini izlediğini sorguladığını gösteriyor. Peki, izleyen ne? Dedi ve devam etti.

Keskin bir bıçak, her şeyi keser ama kendini kesemez, gözler bir çok şeyi görür ama kendini göremez, sen kendini, somut bir biçimde bir başkasının seni algıladığı gibi algılayabilir misin?

Sen, zihninin daha fazla uyanmasını isteyen, ama yapamıyorum deyişinin de farkında olansın. Zihin kendisi gelip giderken bir şeyleri bilemez. Onun gelip gidişine tanık olan nedir, sen o gelip giden misin gelip gidene tanık olan mısın? Gelip giden olsan o gittiğinde giden olursun, ama sen o gitti diyensin. Peki, sen duyularınla çalışan zihnin değilsen, kimsin? Hayatının, bedenin, zihnin de dahil hepsine tanıklık edensin.

Tekrar söylüyorum; sen, tanıklık edensin.

Bazen zihnin doğrular, aklın doğrular fakat içinden bir şey dur yapma der. Bazen yaparsın, sorguya çeker seni, neden yaptın der. Aklın, zihnin doğru yapılması gerekeni tasdiklemiştir, yanlış bulan nedir o zaman? Nasıl oluyor bu düşünmedin mi? Özden geldin, özsün, bunu asla somut bir tanıma sokamazsın. Özün her şeyi bilir,  ama zihninle, bazen aklınla, duyularınla örtersin.

Özün varmak istediğin noktadır aslında, dışarda ararsın. Yol ararsın, yolu dışarıda arasın. Kapıyı çalıyorsun, içeriye girmek istiyorsun. Ama kapıyı içeriden çaldığının farkında değilsin. Yolun tarifi için, içeriye girmelisin. İçine dönmelisin. Navigasyonun içinde. İçindeki özden gelen özünü yani navigasyonunu keşfetmeden, öğrendiklerin sadece zihninde kalır, gelir gider, gelir gider. Navigasyonun bağırır, dön çıkmaz sokaktasın, tam doğru yol bu değil, sesin zihninden geldiğini sanırsın, örtersin.

 Sen sana tanıklık ediyor, sen seni öz olan sene dönüştürmeye çalışıyorsun ama fark etmiyorsun. O nedenle  ne ararsan içinde, özünde ara derler.  Sadece, bedeninle, zihninle, gördüklerinle, duyduklarınla olmaz, bir süre sonra hepsi yok olacaklar. Özün sonsuzluktan geldi, sonsuzluğa gidecek.  Navigasyonunu bir an öce bulmalı, aktive etmelisin. Yolun tarifi orada. Başka yerde arama. Her bulan, içine dönmüş, içinde aramış, içinde bulmuştur.

Yaşlı amca yerinden kalktı, başıyla selam vererek arkasını döndü ve ağır ağır yürümeye başladı.

Arkasından, lütfen biraz daha sohbet edelim, navigasyonumu nasıl aktive edeceğimi biraz daha anlat diye seslendim.

Gülümseyerek döndü, halamı dışarıda arıyorsun, içeridesin şu an, içeriden dışarıyı izleyerek tanıklık ettin yeterince, artık içeriyi keşfetme zamanı dedi ve uzaklaştı.

Aşk ile hu.

Hararet nardadır, sacda değildir
Keramet baştadır, tacda değildir
Her ne arar isen, kendinde ara
Kudüste, Mekkede, Hacda değil

                                     Hacı Bektaşı Veli

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Burada önce akıl mantık daha sonra da his ve duygularımızı tecrübelerimizi kullanırsak bunlarda yetmiyorsa tecrübelere başvururak öğrenerek doğru yolu bulacağımıza eminim ama bazen doğru yoluda bulmak istemiyor gibi geliyor bana çelişkili durumlar yaşanıyor yani 🙂

 2. Icimizdeki navigasyonu arayıp bulmayi kim istemez ki ? Bu durumda da yardımcımız her zaman yüce Rabbimiz .Sevgiyle kucakliyorum canım benim.?❤??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM