Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Sen Sus,Bilinçaltın Konuşsun
 • 6
 • 265
 • 07 Ekim 2019 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  2 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 4,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Sen sus, bilinçaltın konuşsun … Bilim insanları bilinçaltını anlatırken bir bilgisayarın ana belleğine benzetiyorlar. Daha anne karnından itibaren görüp seyrettiklerimizle, duyup dinlediklerimizle hatta dinlemediğimizi sandıklarımızla tıka basa doldurduğumuz, pek de kontrolümüzde olmayan bir yer bilinçaltımız.

Bilgisayarımızın masa üstüne kaydettiğimiz dosyaları bilgisayarımızı açar açmaz görüyoruz ama kaydettiklerimizin bundan ibaret olmadığını biliyoruz. Açtığımız klasörlerde çeşit çeşit dosyalarımız var. Nasıl dosyalarımıza ihtiyacımız olduğunda arayıp buluyorsak, bilinçaltımız da yaşarken kaydettiklerini istediği dosyadan arayıp buluyor. Aradaki fark; biz bilgisayarda dosyalarımızı disket işaretine basarak kaydediyoruz ama bilinçaltımızın kayıt için bizim komutumuza ihtiyacı yok. O her şeyi kaydetmek üzere baştan programlanmış. Bilgisayardan dosyayı biz çağırıyoruz, bilinçaltımızsa istediği dosyayı kendisi isterse çıkartıyor karşımıza. …Sen sus bilinçaltın konuşsun …

Ne İşe Yarıyor Bilinçaltımız?

Kaç yaşındaysak o kadar yıldır kayıt yapıyor. Özellikle ilk sekiz yıl boyunca kaydettikleriyle inançlarımızı oluşturuyor, duygularımızı hatta davranışlarımızı yönetiyor. Biz istesek de istemesek de temcit pilavı gibi kayıtları çalıp duruyor arka planda. Hani o içimizdeki ses ve ağzımızdan kaçırdıklarımız var ya, işte onlar bilinçaltımızdan geliyor. Niyeti iyi, kendince bizi yanlış yapmaktan koruyor. Üstelik aldığımız eğitime, bugüne kadar bilinçli olarak öğrendiklerimize de pabuç bırakmaya hiç niyeti yok. Biz bilmiyoruz ama bilinçaltımız bugüne kadar kaç basamak merdiven çıktığımızdan tutun da ne zaman neye güldük, niye ağladık hepsini biliyor. Gün gün kayıtta.

‘Yok canım, olmaz öyle şey!’ demeyin. İzlediğimiz filmleri, dinlediğimiz şarkıları hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyorsanız da üzülmeyin, ‘O’ hatırlıyor. O tek kaşlı, sürekli ağlayarak şarkı söyleyen küçük erkek oyuncuyu, kara kuru şarkıcı kızı, acıların kadınını, bir türlü iki yakaları bir araya gelmeyen fakirleri, merhametsiz insanları, dertleri bir türlü bitmeyen şu arabesk şarkıcıları, melankolik parçaları, komşu teyzelerin camdan cama söylediklerini ve daha nicelerini. Biz bilinçli olarak kayıtları silmezsek onun da silmeye niyeti yok.

Belki biz onların film olduğunu ve senaryodan ibaret olduklarını, o şarkıları söyleyenlerin hatırı sayılır güzel hayatlar yaşadığını biliyoruz. Bilinçaltımız bilmiyor. Üstelik bize hatırlattığı da o film karakterleri ya da şarkı sözleri değil, onların bizde bıraktıkları hisler ve inançlar. Belki de bugüne kadar maddi olarak istediğiniz konuma gelmemenizde şu tek kaşlı oğlanın, aşkta bir türlü aradığınızı bulamamanızda minik saksağanın rolü büyüktür. (Oyuncu ve şarkıcı isimlerini havaya girmesinler diye özellikle yazmıyorum. ?)

Bilinçaltımız Ne Kadar Temiz?

Doğru bilgi ve inançlarla dolmadıysa hiç temiz sayılmaz. Bilinçli bir şekilde mevsim geçişlerinde evimize, gardırobumuza yaptığımız gibi bilinçaltımızı da temizlemek ve sadeleştirmek, artık ihtiyacımız olmayan düşünce kalıplarından, bize yük olan inançlarımızdan arınmak gerek. Öncelikle bilinçaltımızın varlığını ve bize anlattıklarını fark etmemiz iyi bir başlangıç. Falanca kişiyi gördüğümüzde içimize bir sıkıntı geliyorsa, herhangi bir şeyden nedenini bilmeden korkuyorsak, gittiğimiz yerlerde nedensiz iyi ya da kötü hissediyorsak bilinçaltımız bize bir şeyler anlatmaya çalışıyordur.

Yılın belli dönemlerinde yaşadığımız farklılıklar, çektiğimiz karın ağrıları bile bize bilinçaltımızın fısıldamaları olabilir. Bir de toplum olarak konuşup dinlediklerimiz var tabii. Cam açık ortamlarda kimse değil ama biz üşütüp hasta oluyorsak da toplumsal bilinçaltımız işbaşında demektir. Bilimsel gerçeklere kulaktan dolma bilgilerden, hurafelerden daha çok değer veren toplumlarda cam açık diye üşüten, çıplak ayakla dolaştı diye çocuk sahibi olamayanlar yoktur ?.

Bilinçaltımızı Nasıl Temizleriz?

Bir uzmandan destek almak en güzeli. Tetha, Reiki, Hipnoz gibi çalışmalarla da bilinçaltı temizliği yapılabilir. Kendi kendimize yapacağımız olumlamalar da yanlış düşünce kalıplarımızı temizler. İşe bilinçaltımızın bize ne anlatmaya çalıştığını fark etmekle başlayabiliriz. Sessiz, rahatsız edilmeyeceğimiz bir odada kendimize ‘Neden?’ diye sorduğumuz herhangi bir konuda cevabı almak için düşünmeden konuşup ses kaydı alabilir ya da yazabiliriz. Elimize kalemi alıp düşünmeden yazdığımızda anlattıklarımızın içinden bize gülümseyen o basit cevabı bulmak hiç de zor değil. Sonrasında yapmamız gereken tek şey bulduğumuz yanlış kalıbın yerine doğrusunu koymak. Cevabın doğru olmadığından şüphelenmemize de gerek yok çünkü bilinçaltı yalan söylemez, kıvırmaz, anlatımı yumuşatmaz. O yüzden olsa gerek insanlar sarhoşken ağızlarındaki baklayı çıkarıverirler. Gizlisi saklısı kalmaz.

Bilinçaltımızın bize anlattıklarından çok farklı düşünüyor olabiliriz çünkü ‘O’ duyduğu, gördüğü her şeyi doğru ya da yanlış demeden kaydeder. Bilincimiz ise ikisini birbirinden ayırır. O yüzden birbiriyle çelişen birçok düşünce ve davranışımız vardır. Kaba kuvvetin hiçbir sorunu çözmeyip büyüteceğini bilinç düzeyimizde bildiğimiz halde kendimizi kavganın tam ortasında bulmamız bilinçaltımızın çocukluğumuzda bir yerlerde sorunun bu şekilde çözülebildiğini zannetmesinden kaynaklanabilir.

Son birkaç hatırlatma olarak çocukların da bilinçaltının kayıt yaptığını, bizim her sözümüzün onların geleceklerini şekillendirdiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Siz de nadide oyuncuları, arabesk ruhlu şarkıcıları hatırladığım gibi hatırlanmak istemiyorsanız bu kulağınızın bir köşesinde dursun.

Bugüne kadar kaydolan oldu diyorsak da bundan sonra dinlediğimiz şarkılara, izlediğiniz programlara daha seçici yaklaşmamız bilinçaltımızın daha da kirlenmesini önleyebilir. Atlattığımız büyük küçük hastalıklarda da bilinçaltımızın epey rolü var. Henüz okumadıysanız Louise L. Hay’in Düşünce Gücüyle Tedavi (Altın Kitaplar) ve Joseph Murphy’nin Bilinçaltının Gücü (Diyojen Yayınları) kitaplarını öneririm. Bilinçaltı konusunda hazırlanmış doyurucu bilgiye sahip ve bilinçaltı temizliği için kolay uygulanabilir yönlendirmeleri olan kitaplar.

Sen sus bilinçaltın konuşsun 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. Bence insanın en ilginç özelliğidir bilinçaltı. Yazınızda da bahsettiğiniz gibi sizin bir kayıt işlemi başlatmanıza gerek kalmadan otomatik olarak kayda geçen ve tüm hayatımıza yön veren bir özellik. Daha tam olarak anlaşılamamış bir hazine. Buraya yönetme şansına ulaşırsak sanırım yeni model bir insanlık olacak.

 2. Mehmet Bey, o gün gelir mi bilmem ama arada temizlik yapmak da kontrolün bir parçası bence. ?

 3. Ben sustum, bilinçaltım konuştu 🙂 ve dedi ki bana çok konuşuyorsun ve lütfen biraz temizlik yap artık çöpe döndüm sayende 🙂 güzel bir motivasyon oldu benim için yüreğine sağlık 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM