Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Hayat Bir Kere ERTELEMEEE
 • 2
 • 306
 • 14 Ekim 2019 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

HADİ KALK

Hayat Bir Kere ERTELEME Zaman seni beklemez. Saniyeler, dakikalar, saatler, günler derken bir bakmışsın yıllar geçmiş. Öylece geçip gitmiyor yıllar, senin gençliğini, sağlığını, hızını da peşinden götürmeye niyet etmiş. Sana yeni sorumluluklar, yorgunluklar, gerginlikler eklemeyi de unutmuyor hani. Sen ha şimdi ha yarın derken, yapmak isteyip de ertelediklerinse sana uzaktan el sallamaya başladı bile. Sen de trene binip giden yolcunun istasyonda bıraktıklarına yaptığı gibi el salla, vedalaş hayallerinle gitsin.
Yok yok, gitmesin! Erteleme hayallerini.

ÜŞENME Hayat Bir Kere

Hayatında bir değişiklik yap: Üşenme, kendini erteleme. Bu sefer yaşamak, yapmak istediklerine başlamak için yeni yılın ya da yeni yaşının gelmesini de bekleme. Yıl bitiyor, yaş günün kim bilir ne zaman… Özel bir gün bekliyorsan bundan daha özeli yok. Al eline kalemi, yapmak istediklerini kağıda dök. Sonra öncelik sıralamanı yap. İster en son yazdığını birinci sıraya koy, ister ortalardan bir taneyle başla, nasıl sıralarsan sırala bu senin listen olduğuna göre en doğrusunu sen biliyorsun.

AZ UYU

Hemen yarın sabah erken kalkarak başlayabilirsin işe. Belki Robin Sharma’nın “5 a.m. Club”ına* katılma vaktin gelmiştir. Sabah herkes uyurken kalk, kendine zaman ayır. Vakit bulup okuyamadığın şu kitaba başla, yoga yap, çık yürü… Kendine koşuşturmadan vakit bulamadığın için artık bir tek hafta sonları hazırladığın kahvaltıdan hazırla.

YAŞADIĞIN ŞEHRİN TADINI ÇIKAR

Denizi özlemiştin ya, bugün bin vapura. İçeri girme, yanda ya da, üst katta, açık havada otur. Bir çay ısmarla kendine. Çokça alıp simitçinin yüzünü güldürmüştün ya, şimdi de koparıp vapurun peşine takılan sevdiğini uğurluyormuş gibi bir türlü ayrılamayan martılarla paylaş o çıtır simitleri. Bir sana bir martılara… Karşı kıyıda biraz çarşı pazar dolaştıktan sonra hep canın çekiyordu ya, balık ekmek yemeden gelme buralara.

DANS ET

Yıllardır dans etmek istiyordun, hani bir türlü vakit bulamıyordun. Bırak tembelliği, artık. Adım başı dans kursu, tam da sana uygun saatlerde. Bu ay kayıt yaptırmayı unutma. Korkma kimse senden balerin ya da dansçı olmanı beklemiyor bu yaştan sonra. Kendini müziğin ritmine bırak yeter sana.

DOĞADA VAKİT GEÇİR


Doğa yürüyüşü yapmak istiyordun. bir dolu tur var senin için çalışan. Hafta sonu bir gününü ayır. Biliyorum dinlenmen gerek, bazen istediklerimizi yapınca dinlenir ruhumuz. Fiziksel dinlenmeden daha önemlidir belki bu senin için. Yağmurda yürü, su birikintilerinde zıpla, dökülen yapraklara bas, seslerini dinle. Salyangozlara yardım et yolun karşısına geçerken. Yolda gördüğün yavru kediyi al kucağına, bırak sevgisini göstersin sana.

EĞLEN

Bir gün ayıramıyorsan, bir akşamüstü git evine en yakın parka. Havalar iyice bozmadan yalınayak yürü çimlerin üzerinde. Bir çocuğun sallanmasına yardım et salıncakta. Kaydıraktan kaymasını izle. Olmadı, anlaşamadın mı çocuklarla? O zaman dil çıkart, nanik yap ama oyunlarını bozma. Güler onlar da sana kahkahayla. Bak ne güzel eğleniyorsun işte.

ÖĞRENMEYE VAKİT AYIR

Bir yabancı dil öğrenmeye başlamak istiyordun. Şu çok para verip aldığın, hala taksidini ödediğin akıllı telefonuna ücretsiz uygulamalardan birini ** indir ve başla. Dil öğrenirken dikkatini topla, hafızanı güçlendir. Daha önceden indirdiğin, vaktini çalmaktan başka bir işe yaramayan o oyunu kaldır ekranından.

PAYLAŞ

Arkadaşından sevdiğin tatlının tarifini almıştın ya, bugün dene onu, bir tabak da komşuna götür. Kaç yıldır aynı yerde oturuyorsunuz, tanışmanın vakti gelmiştir artık. Hem bir şeye ihtiyacın olduğunda herkesten yakın o olacak sana. Komşularını ihmal etme.

MEDİTASYON YAP

Meditasyona başlamak istiyordun, başla. Hem de şimdi, oturduğun yerde. Gözünü kapatıp, odaklanıp içine dönemiyor musun? Bazen bir film sahnesinde, bazı şarkıların sözlerinde, okuduğun kitabın bir paragrafında dönersin içine, belki dans ederken…Hangisini istiyorsan onu yap, içine dön. Ama hep orada kalma. Birlikte vakit geçirmek istediğin bir arkadaşınla, ailenden biriyle buluş, sohbet et.

BARIŞ

Geçen yıl saçma sapan bir yanlış anlamayla, şimdi hatırlayamadığın bir sebepten yılların dostluğuna ara vermiştin ya, o arkadaşını ara ve özlediğini söyle. Belki bu sefer özür dilemek sana yakışıyordur. Önce kendinle barış.

Diyete başlamak için pazartesiyi, görüşmek için onun aramasını, bir araya gelmek için düğünü, cenazeyi bekleme.Yaşamayı, eğlenmeyi, gülmeyi, ağlamayı, sevmeyi, sevilmeyi erteleme. Geçen zaman geçti gitti. Daha ne kadarı gelecek bilmiyorsun. Geldin kaçına… Yaşamaya başla hayatı hem de en dolusundan! ŞİMDİ!

*5 a.m. Club üyeleri sabah beşte, herkes uyurken kalkıp günlerini planlıyor, egzersiz yapıyor ve kendilerini geliştirmek istedikleri alanda ögrenmeye, uygulamaya zaman ayırıyorlar. Günlük rutinlerine başlamadan önce her gün bir iki saatlik fark atmış oluyorlar diğerlerine. Fark atmak amaç değil, sonuç. Robin Sharma’nın sosyal medya hesaplarını takip ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

** Duolingo bildiğim en iyi dil uygulamalarından biri. Üstelik ücretsiz.

Hayat Bir Kere! ERTELEME!

“Sen Sus Bilinçaltın Konuşsun” okumak için tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  • Ne mutlu size. Başka da ertelediğiniz şeyler vardır belki. Onlara da şans verin derim. Sevgilerimle .?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM