Neşe Uygun
Neşe Uygun
uygun.nese@gmail.com
Elbisesi Tozlu Kadına İthafen
 • 8
 • 130
 • 16 Ekim 2019 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  3 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Elbisesi Tozlu Kadına İthafen …

Paralel evren  deneyimin oldu mu hiç ?

Paralel evrenlere, gerekli çalışmaları yapması gereken bilim insanlarının dışında, bizler gibi sıradan olan herkes kafayı takmış durumda.

Yaşadığımız evren boyutunu keşfettik, varoluş sırrımız çözdük, bu sırra uygun yaşamayı da hallettik, sonsuz bilgimizi, bilgiden çıkarıp hale döktük,  her şey tamam, paralel evrenlerin varlığı, başka sistemlerde hayat var mı yok mu, gayb aleminde neler oluyor, tartışalım duralım.

Paralel evren var ve ya yok, bizi ne ilgilendiriyor, orda ki yaşamlar neden umurumuz da bu kadar, yaşadığımız evren bize hizmet etmiyorsa zerre umurumuz da değilken.

Dön bir bak, ilk önce kendine, katman katman alem dürülmüş içine.

Yaşadığın evrene bak,  bak ta gör!  Katman katman yaşamlar akıyor gidiyor yanı başında, kendi yaşamının zaman evrelerinde…

Mesela;  

Ölümcül bir hastalıkla baş başa kaldığında, veya en canına aniden çaresi olmayan bir dert yapıştığında, parelel evrene geçiveriyorsun. Asla hasta olmaz, yüzünde tebessüm eksik olmaz hayat ışığım babama, son evre kanser teşhisi ansızın konulunca, bu evren değişti mesela, başka bir evrene geçtim. Renkler aynı değildi, rüzgar aynı esmiyordu, zaman aynı değildi, pırıltılı mağazaların önünden geçerken, eğlenen gülen insanlarla ben aynı evrende yaşamıyordum. Aniden, hakka yürüdüğünde, hastane bahçesinde kafamı gökyüzüne kaldırdığımda, başka bir evrendeydim. Yıldızlar, elle tutacağım kadar yakın, gecenin siyahı içine alıvermişti beni de, bambaşka bir evren sarmalamıştı. Evreni algılama şeklim aniden değişmişti. Aynı evren de olamazdı içinde bulunduğum an. Zaman, mekan, duyular farklıydı. Bu bizim kendi yaşantımızda geçtiğimiz paralel evrenlerimiz.

Herkes aynı evrende mi yaşıyor, yoksa herkes farklı paralel evrenler de mi? Acaba birbirimizin paralel evrenlerine girip çıkıyor muyuz?

Bazen hiç tanımadığımız birinin kendi paralel evrenine giriyor muyuz mesela,  yoksa sıkıntılı bir durumsa aman aman deyip, kaçıyor muyuz?

Acaba sınav sandığımız ne?

Her imtihandan bizzat biz mi geçmeliyiz? Yok sa bazen kaçtığımız hayatların içine girip sistemine, zorluğuna çare olmak mı imtihanımız?

Çevremde ki birçok kişi, eğitimli, öyle böyle refah içinde yaşayan insanlar. Dertleri de kendilerine göre sorsan büyük ama aşılamayacak şeyler değil. Aslında dertler farklı farklı ama aynı paralel dünyanın insanları işte…

Bir akşam üstü, bir paralel evren deneyimine 3 2 1 perde dedi, hayat.

İş dönüşü, bir kadın marketin karşısındaki çöpten yiyecek topluyordu. Çok sıradan değil mi?

Hepimizin yaptığı gibi elime para aldım, alışveriş yap bugün, çöpten toplama demek için yanına gittim. Çok utandı, saklandı, ben daha çok utandım.  Birlikte markete alışverişine  gitmeye ikna ettim, içeri girmek istemedi. Üstüm tozlu giremem dedi, oysa ruhu tozlu onca insan rahatça giriyor, üzeri tozlu kadına aşağılayıcı şekilde bakarak.  Zorla markete girdik, ama her şeyden çok az aldı, buzdolabım yok çok günah olur çürüyüp atılmasın dedi, sadece giysisi tozlu kadın, ruhu tozlu bizler gibi değildi. Bir çokumuzun veya benim yaptığım gibi alışverişten sonra bir iyilik yapmış olmanın hazzı ile ayrılırken, ilk defa telefonunu istedim ve adresini. Eşinin vefat ettiğini söyledi sadece 3 çocuğu olduğunu. Ama başka eksiğinin olmadığını söylerek, şükretti.

Merhamet et

İyilikten anladığımız bu. Merhamet et, biraz para ver, alışveriş yap, ve büyük haz yaşa, görevini tamamla ve tamam oldum zannet. Bu ne sahtekarca ve hadsizce  kendini aldatmaktır. Her zaman yaptığımdan farklı bir şey yaptım. Bir gün sonra verdiği telefonu aradım, adresini aldım. İşte o zaman paralel evrenine giriş izninim onaylandı. Biraz daha katkıda bulunabilmek için. Ansızın bir gün evine gittik, arkadaşlarımla.

Evet, her zamankinden farklı bir şey yaptım. Ve bambaşka bir paralel evrende süregelen bir hayat, usulca perdelerini açmış oldu.

Hiçbir şey yok

Su yok, elektrik yok, doğalgaz yok, hiçbir şey yok. Çıkan haberlerden daha büyük bir eş şiddeti yaşanmış. 3 çocukta psikolojik olarak şiddetin başladığı, ilk çocukluk evresinde kalmışlar. Eşi 3 yıl önce rahatsızlanmış, madde bağımlılığı nedeniyle ameliyat yerleri dikiş tutmadığı için 1 yıl iç organları görülecek şekilde, elbisesi tozlu kadın tarafından bakılmış ve daha sonra vefat etmiş. Okuma yazma yok, kalan bir gelir yok, aç bilaç, yer yer evsiz kalarak süren bir yaşam. Bodrum katta bir eve yerleştirilmiş, ama yerde yatıyorlar. El birliği ile toparlandı biraz. Çalışamıyor çünkü çocuklar evde kalabilecek sağlıkta değiller, sahip çıkacak aile yok ve bir gelir yok, merdiven silerek geçimi sağlamaya çalışıyor.

Elbisesi tozlu kadına ithafen…

Bizden daha şükürlü, bizden daha kanaatkar, bizden daha çok onuru ile mücadele ediyor, bizden daha çok çözüm üretiyor, bizden daha çok sevgi dolu, elbisesi tozlu kadın.

Evet, bir gün iş çıkışı elbisesi tozlu bir kadınla  karşılaştım. Bir gün iş çıkışı, kalbimin  tozunu temizleyecek bir kadınla tanıştım. Bir gün iş çıkışı, mücadelenin ne demek olduğunu öğretecek bir kadınla tanıştım. Bir gün iş çıkışı, şükrün ne anlama geldiğini öğreten bir kadınla tanıştım. Bir gün iş çıkışı, elbisesinin tozu ile hayatın anlamını fark ettirecek sağlamca  tokat atan bir  kadın ile tanıştım.

Mutluluk veriyorduk, umut veriyorduk, destek veriyorduk.

Acının ve yokluğun dibi derken, bu yazıyı yazmadan önceki akşam, gecesi mutlu geçsin diye gelen bir yardımı sevinçle haber vermek için elbisesi tozlu kadını aradım. En büyük oğlunu daha 18 yaşındayken , sokakta kim vurduya gittiği bir cinayete kurban verdiğinin  haberi ile karşı karşıya kaldım. Yapayalnız, elbisesi tozlu kadın, acılar içinde, bir sınav daha…

Ama biz mutluluk vermek, umut vermek, destek vermek ile ilgili yüreğimizin tozunu biraz silkeledik sanıyorduk.

Sınav ona mı, aynı zamanda bize mi?

Acıdan geçmeyen, acıya ortak olmayan, acının ortasına düşmeden, şöyle sağlam bir sınavdan geçmeden olması mümkün mü?  Sınav ona mı, sınav aynı zamanda bize mi?

Bazılarının paralel evreninde yaşam, farklı akıyor. Al sana paralel evrende bir yaşam. Giriş izni için, her zamankinden farklı bir şey yap. Haydi merak et neler oluyor diye? Bir sürü yaşamlar var çevrende. Gir girebiliyorsan, mutlu etmek kolay, acısına ortak ol. Sok kendini imtihana, imtihan bizzat sana gelmeden.

Ama bir sürü, yüreği tozlu, ama arındırmak isteyen kadın ile elbisesi tozlu ama yüreği pırıl pırıl kadının beraber yaşayacağı evrenlerde var. Onun yüreğindeki yara zamanla hafifleyecek, bizim algılarımızdaki umursamazlık yarası kapanacak.

Kendi evreninde yalnız olmamalı, ELBİSESİ TOZLU KADINLAR….

Elbisesi Tozlu Kadına İthafen …

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM