Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Eylül Geldi Hoş Geldi…
 • 5
 • 292
 • 02 Eylül 2019 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  1 Kişi oy verdi
  Ortalama puan: 5,00.
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

HAZIRLIKLAR BAŞLASIN

Eylül geldi çattı. Yaz tatili bitiyor. Sonbahar kapıda. Ağaçlar yer yer yapraklarını dökmeye başladı bile. Mağazalar yeni sezon giysileri vitrinlere koyma telaşında. Züccaciyelerin kapılarının önünde kavanozlar bir tarafta, kapakları diğer tarafta alıcılarını bekliyor. Kamyon kamyon domates satıyor zerzevatçılar. Domates sosları, konserveler ve reçeller hazırlanıyor evlerde. Herkesin telaşı farklı…

EYLÜLÜN ÖBÜR ADI OKUL

Eylül ayında evlerde tatlı bir telaş daha başlıyor her yıl. Çünkü okullar açılıyor. Eylül deyince aklımıza okul geliyor. Okul çağında kimsesi olmayan sanırım çok az ev vardır. Kimi anasınıfına gidecek, okulla yeni tanışacak, kimi ilkokula başlayacak, ortaokul, lise, üniversite derken herkes eğitim öğretim yılına başlayacak. Dil okulları, halk eğitim merkezleri, belediyenin kursları bile eylül ayını bekliyor başlamak için. 

O ZAMAN EYLÜL AYI YENİ BAŞLANGIÇLAR AYI DİYELİM Mİ?

Veliler tatil bitiyor diye sevinedursun, öğrenciler için hüzün nedeni tatilin bitmesi. Yine de okullar açılırken yeni umut kapıları da açılır öğrencilere. Yeni bir dönem başlıyordur. Ben çoğunun içinden ‘Bu sefer olacak!’ dediğini duyar gibiyim. ‘Bu yıl defterleri düzenli tutacağım.’, ‘Öğretmenin anlattıklarını evde tekrar edeceğim.’, ‘Sınavlara çok çalışacağım.’, ‘Bu yıl mutlaka takdir alacağım.’, ‘Bu yıl diplomayı alacağım.’ Bu yıl var ya bu yıl… Eylül ‘BU YIL’ın başlangıcıdır. Umut doludur o yüzden. Bir önceki yıl yapılamayanlar BU YIL mutlaka yapılacaktır. Tabii hayallerini gerçekleştirmek her öğrenci için kolay olmayabilir. 

ÇOCUKLUK VE GENÇLİK DÖNEMLERİ OKULDA GEÇER

Okula gidip gelmesi zor. Yürüyerek çamurlu yollarda; servisle ya da otobüsle trafikte fark etmez. Sabah gün ağarmadan evden çıkıp, güneş battıktan sonra eve giren, güneş görmeden yaşayan öğrenciler ve öğretmenler var. Okul sonrası evde işlere yardım etmek ya da ailesinin iş yerinde çalışmak zorunda olanlardan bahsetmiyorum daha… Üstelik okul da bir öğrenci için çok kolay bir yer değil. Bir yandan kendisine sunulan ağır müfredatı öğreneceği, bir yandan farklı aile terbiyesi almış sınıf arkadaşlarıyla uyum sağlayacağı, bir yandan da çocukluk ya da gençlik döneminin geçiş süreçleriyle başa çıkacağı, hobilerini seçeceği, yakın dostluklar kurmayı öğreneceği yer okul. Hele de gençlik döneminin başındaysa kalbine ‘Az yavaş çarp!’ diyeceği dönemler hep okul saatlerine denk gelir ve en zor deneyimlerini okulun yüksek tavanlı duvarları ve koca kapılarının oradayken yaşamak zorunda kalırlar.

Öğrencilerin çocukluk veya ergenlik döneminde olduğunu unuturuz bazen. Anlayışlı, işinin ehli bir eğitim kadrosu olan okullar tüm bu geçiş dönemlerinde çocuklara destek verir, aile de işbirliği içindeyse iyi bir eğitim dönemi geçirir öğrenci. Okul günlerinin tadını arkadaşlarıyla çıkarmasını bilenlerin keyfine ve okulun güzel yanlarına başka bir yazıda yer vereceğim.

ŞİMDİ SIRA SİZDE

Üzülerek belirtmeliyim ki bahsettiğim anlayışlı eğitim kadrosu ve iyi bir eğitim dönemi yurdumuzda çok az çocuğa denk gelir. Toplumların eğitimiyse sadece okulun ve öğretmenlerin yapması gereken bir iş değildir. Yanlış davranışlarında çocuklara ‘Okulda size bunu öğretmiyorlar mı?’ gibi anlamsız sorular sormak yerine gelecek nesillerin eğitimi için siz de elinizi taşın altına koyabilirsiniz. Neler yapabileceğinizi henüz keşfetmemiş olabilirsiniz tabii. Okulda uzman eğitim kadroları tarafından “yapılandırılmış” yani planlı, programlı eğitim alan öğrencilerin kendi aileleri ve toplum tarafından da geleceğimiz olarak görülmesi ve desteklenmesi çok önemlidir. Aile ve toplum da eğitimin bir parçasıdır.

BİR UCUNDAN DA SİZ TUTUN

Bu Eylül maddi ya da manevi olarak öğrencileri desteklemeye başlayarak, geleceğimiz olan çocukların yetişmesine hepimiz katkıda bulunabiliriz. Çok zor değil, maddi destek en kolayı. Yakın çevrenizdeki bir çocuğun kırtasiye listesini elinden alın, tedarik edip getirin. Bir öğrencinin aylık otobüs kartını doldurun, ya da gücünüz yetiyorsa servis ücretini ödeyin. Maddi güçlük çeken komşunuzun çocuğunun beslenme çantasına siz katkıda bulunun.

Zor mu?

O zaman İnternet’ten öğrencileri ilkokuldan üniversite bitene kadar destekleyen sivil toplum kuruluşlarını araştırın, nasıl destek olabileceginizi öğrenin ve aylık düzenli bağışlarda bulunun. Çoğunda bağış miktarını siz belirliyorsunuz ve çok küçük miktarlar bile işe yarıyor. Darüşşafaka Cemiyeti, Türk Eğitim Derneği (TED), Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türk Eğitim Vakfı (TEV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ilk aklıma gelen kuruluşlardan. Yok, ben zaten kendi kendime ancak yetiyorum, maddi destek veremem diyorsanız manevi desteği esirgemeyin. Emeğinizi bağışlayın, çorbada sizin de tuzunuz olsun. Nasıl mı?

Arada tanıdığınız bir öğrencinin başını okşayıp ona okulun nasıl gittiğini sorun, vakit ayırın, motive edin. Derslerinde yardımcı olun. (Ödevlerini yapmaktan bahsetmiyorum tabii.) Yıl boyunca, her hafta belli bir gün belirleyerek matematik çalıştırın mesela. Çarpım tablosunu sizinle öğrensin. Ya da yabancı diliniz iyiyse bir kaç kelimeyi birlikte tekrar edin. Siz iyi bir okuyucuysanız, onunla kitap okuma saatleri düzenleyin. Ona faydalı olacağına inandığınız bir kitap önerin. Önermekle kalmayın, kitabı ona hediye edin. Bitirince onun da başka bir arkadaşına hediye edeceğine dair söz alın.

Ortaokul veya liseyi örgün eğitimle tamamlayamamış birini okulu dışarıdan bitirmeye hatta üniversiteye gitmeye ikna edin. Tüm bunları kendi çocuğunuza, çocuğunuz yoksa başka çocuklara yapabilirsiniz. Bizim olsun olmasın, o çocuklar hepimizin geleceği. ‘Aman, benim küçücük desteğimle ne olur ki?’ demeyin. Düzenli yapılan küçük dokunuşlar büyük gelişime neden olurlar. Ayrıca çocukların sizin de katkınızla bir adım da olsa ilerlediğini görmek size iyi gelir. Bana iyi geliyor her zaman.

Eylülün geleceğin büyüğü çocuklarımızın eğitimine yatırım yaptığımız, onların hayallerini gerçekleştirebilmesi için destek olabileceğimizi hatırladığımız bir ay olması dileğiyle…
Yeni eğitim öğretim yılı hepimize iyi gelsin…

“Sevgi’li Aşk Eylül”

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

 1. Biraz geç kalmakla beraber zaman olarak sonuçta okumuş ve kaçırmamış olmanın memnuniyetiyle ocak ayından yazıyorum. Çok güzel herkesin az çok yaşadığı bir yazı içimizden yani ama güzel öneriler de mevcut gücümüz ve bilgimiz yettiğince çocuklarımıza okuyanlarımıza sahip çıkalım bence de Karda yağsa güzel olacak karı özledim.Artık biz kar görmek için gidicez sanırım bazı yerlere 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM