Şeyda Kukul
Şeyda Kukul
kukulseyda@gmail.com
Mutluluk Dediğin…Mutlu Olmak
 • 7
 • 302
 • 26 Temmuz 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
  Loading...
 • +
 • -

Mutluluk dediğin… Mutlu olmak için insanın önce kendisini sevmesi gerektiği kişisel gelişim kitaplarında sık sık vurgulanır. Peki hiç düşündünüz mü kendinizi gerçekten seviyor musunuz diye?

Kendinle Aran Nasıl?

Louise L. Hay 21 Günde Güç İçinizde (Mirror Work)* isimli kitabında okuyucusunun sıkça aynaya bakıp kendisİne 21 gün boyunca ‘Seni seviyorum!’ demesini ister. Belki de sorsalar hepimiz kendimizi sevdiğimizi söyleriz. Diyelim ki cevabımız ‘Evet!’ Sevdiğimiz kişi gerçek biz midir, yoksa sadece içinde bulunduğumuz çevrenin olmamız istediği kişiyi yaratıp onu mu seviyoruz? Bizi biz yapan özelliklerimiz, farkımızı ortaya koyar ve aslında biz onlarla mutluyuzdur. Zaman zaman eleştirilse bile bu özelliklerimizden vaz geçmeyiz.

SEÇİMLERİMİZ

Güne başladığımız andan uyuyana kadar yapmayı seçtiklerimizin bize has olanları getirir mutluluğu. Aksi takdirde mutluluk içimize yerleşemez. Kullandığımız kişisel bakım ürünlerinden tutun da giydiğimiz kıyafete, okuduğumuz kitaplara kadar hepsinin bizim zevkimizi yansıtıyor olması bize iyi hissettirir.

EVİMİZ

Evimiz içinde en mutlu olduğumuz yer, sığınağımızdır. Nasıl bir evde yaşıyoruz peki? Sade ve dingin mi, çok renkli ve kışkırtıcı mı? Evimizdeki aksesuarlar bizi yansıtıyor mu? Yoksa sırf birisi bize hediye getirdi diye onları kullanmak zorunda mı hissediyoruz? Meltem Güner’in Sırlar Bohçası** kitabındaki gibi sembolleri tanıyor, neyi nasıl kullanmamız, nereye yerleştirmemiz gerektiğini biliyor muyuz? Rastgele mi dizdik yoksa onları? En önemlisi bakınca içimizi açıyorlar mı, yoksa daral mı geliyor?

ALIŞ-VERİŞ

Gardırobumuzu açıp baktığımızda içindeki renkler bizi yansıtıyor mu? Alış-veriş yapmaya giderken ne almak istediğimizi biliyorsak ve satış elemanının aldığı eğitimde öğrendiği tüm taktikleri bizim üzerimizde uygulamasına müsaade etmiyorsak, başkasının zevkini yansıtan, istemeden giydiğimiz kıyafetler yüzünden gün boyu rahatsız hissetmiyorsak mutluyuzdur. Geçen yıl sezon sonu aldığımız bikini yepyeni duruyor ama bu yılın modasına pek de uygun değil diye kendimizi yenisini almak zorunda hissetmiyorsak, saçımızı kendi zevkimize göre kestirebiliyor ve boyatabiliyorsak, kuaförün ‘Kızıl sana yakışıyor, kahve tonları seni çok sert gösterir.’, şeklindeki yönlendirmelerine yenik düşmüyorsak mutluyuzdur.

TATİL

Koca yıl çalışıp tatili hak ettiğimizi düşünürüz ve kendimize iyi bir tatil planı yaparız. Çadırda da yatarım, doğa olsun yeter diyenlerdenseniz çadır tatili size uygun olabilir. Daha kısa ama konforlu bir tatil için yıl boyu birikim yapmak da sizi mutlu edebilir.

EĞLENCE

Peki ya eğlence? Bizi, şehirde gidip izleyeceğimiz tiyatro, konser gibi kültürel faaliyetler de akşam bir arkadaşımızla buluşup sohbet eşliğinde içeceğimiz çay, kahve ya da bir kadeh içki de iyi hissettirebilir. Ne kadar sıklıkta yapmak istediğimizi, yapıp yapamadığımızı bir gözden geçirmemiz yeterli. Kimlerle nerelere gidiyoruz? Görüştüğümüz kişilerle zorunlu mu görüşüyoruz? Seçici miyiz? Boş sohbetler yerine bize kendimizi iyi hissettirecek hoş sohbetleri tercih edebiliriz. Görüşmek istediğimiz arkadaşlarımızla illa günler, haftalar öncesinden planlanmış programlar yerine kendiliğinden oluşan buluşmalara katılabiliriz. Hâl hatır sormak için aradığımızda laf olsun diye ‘Görüşelim bir gün.’, demek yerine hadi müsaitsen falanca yerde buluşalım deme çabukluğunu gösterenlerimiz daha mutludur bence.

OKUMA

Ne okuruz? Gazetelerin köşe yazıları, mizah dergisi, bilimsel makaleler… Merak ettiğimiz konularla ilgili ulaşabildiğimiz her kanaldan okumak bize iyi gelebilir mesela. Kitap seçimlerimizi kitapçıya gidip vakit harcayarak, kitapları karıştırarak yapabiliriz. O anki ruh halimize, kafamızdaki sorulara, içine düştüğümüz arayışa uygun kitapları seçeriz. Okuduğumuz kitaplar bize o dönem ihtiyacımız olanı sunar, bizi motive edecek ve ilham verecek cümleleri çıkartır karşımıza. Kitabı elimize aldığımız ilk an rastgele bir sayfa açar, gözümüzün iliştiği ilk cümleyi okuyup kendimize sorduğumuz bir sorunun cevabını bulabiliriz. Sadece kitap alırken izlediğimiz yol bile küçük bir mutluluk oyununa dönüşebilir.

YARDIMLAŞMA

Mutlu olmak, mutlu olmanın bir yolu da başkalarına yardım etmektir. Aslında günlük hayatımızda çevremizdeki insanlara destek olmak için elimizden geleni yaparız. Ağır paketi olan birinin elindekini alırız, eli kolu dolu birine asansörün kapısını açarız, küçülen giysilerimizi işine yarayacak birine veririz mesela. Ya da inançlarımızdan dolayı bayramlarda çocuk giydiriyor veya fitre zekât veriyor olabiliriz. Bunların hepsi bizi mutlu eder. Ama ben farklı bir yardımdan bahsediyorum. Düzenli olarak yıl içinde çalışmalarına inandığımız bir sivil toplum hareketini desteklemek için yaptığımız küçük ama düzenli bağışlardan, tanıdığımız ya da tanımadığımız bir öğrenciye verebileceğimiz burstan bahsediyorum örneğin. Kimilerinin kazancınızın % şu kadarı dediği, benimse günlük hayatımı sürdürmeme engel olmayacak kendimce belirlediğim küçük bir miktardan… Bunu bir kere düzenli yapmaya başladığımızda sağlık, eğitim, ya da başka bir amaca hizmet eden sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını da yakından takip etmenin ve hiç tanımadığımız insanların hayallerini gerçekleştirmesine destek vermenin hazzını yaşayabiliriz.

Yaptığımız şeyler, yediğimiz, içtiğimiz, bakıp seyrettiğimiz her şey, içinde yaşadığımız yer bizi yansıtıyorsa, kendimizi yeterince tanıyor ve seviyorsak ve tabii kendimizle aramız iyiyse mutluluğu yakalamaya yakın sayılırız. Zorunlu yaptıklarımız çoğunluktaysa kendimize belki de hak ettiğimiz değeri vermiyoruzdur. Hep peşinden koştuğumuz mutluluk aslında o kadar da uzakta değil. Mutlu olmak için bence yaşantımıza bir göz atmaya değer…

NOT: * 21 Günde Güç İçinizde, Louise L Hay – Koridor Yayınları
**Sırlar Bohçası, Meltem Güner – Destek Yayınları

OLMAYA ÇALIŞMAK VE OLMAK

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM