Kişisel Verimliliğin İlk Kuralı

Kişisel Verimliliğin İlk Kuralı

Kişisel Verimliliğin İlk Kuralı ilk soruyla başlasın…

Üretken olup olmadığınızı nereden biliyorsunuz?

“Her zaman kendimi öncelikli görevleri verimli ve etkili bir şekilde tamamlayan, çok çalışan biri olduğumu düşündüm”, ama bu beni verimli kılıyor mu?

Bazıları “Evet” derdi.

O zaman neden hala endişeli, suçlu ve yeterince iyi hissetmiyoruz?

Üretken olma adına “üretken” olduğunuzu fark ettiniz mi ?

Kişisel üretkenlik daha kısa sürede daha fazla iş yapmakla ilgili değildir.

Birçoğumuz bir statü sembolü olarak “üretkenlik yapıyoruz”. İnsanların bizi “üretken” olarak nitelendirdiği duygusundan zevk alıyoruz.

Başkasının ne düşündüğü düşünerek yaptığımız verimlilik ise üretkenlik olmuyor. Verimlilik bu şekildeyse,  mutluluk yok. Sürdürülebilir değil yani.

Kişisel üretkenliğin ilk kuralı değerlerinizi anlamaktır.

Değerlerinizi net bir şekilde kavradığınızda, çalışmanızın arkasındaki amaç hakkında net bir görüş elde edersiniz. Bunu elde ettiğinizde “Neden üretken olduğunuzu”  anlayacaksınız .

Kişisel üretkenliği, doğal eğilimleriniz, ihtiyaçlarınız, yetenekleriniz, tercihleriniz ve amacınıza uygun olarak çalışmak olarak tanımlarsak eğer, değerleriniz, bulunduğunuz şartlar içinde üretken olmanızı sağlar.

Değerler Nedir?

Değerleriniz kişisel davranış kurallarınızdır. Bunlar, eylemlerinizi, davranışlarınızı ve dünya ile etkileşimlerinizi yönlendiren temel inançlarınızdır.

Üretken olmanın birçok farklı nedeni vardır, ancak en fazla motive edici neden değerleriniz tarafından yönlendirilmektir. Bunun için değerlerinizi bir kağıda dökmenizi tavsiye ederim. İşiniz o zaman daha kolay olacaktır.Değerlerinizi ifade etmenin doğru ya da yanlış yolu yoktur. Listeniz daha kısa veya daha uzun olabilir.

Değerlerinizi Keşfedin

Değerlerinizi keşfetmek zaman alıyor değil mi! Sizi benzersiz bir şekilde üretken kılan şeyin ne olduğunu anlama konusunda ciddiyseniz, değerlerinizi açıklamanın kaçınılmaz olduğuna inanıyorum.

İşte kendinize sormak isteyebileceğiniz bazı sorular:

Hayatta sizin için en önemli olan nedir?

Asıl inancından hangisini hiç kırmadın?

Hiç kendinize “Bunu yapamam çünkü o ben değilim” dedin mi? Kimsin?

İdeal olarak nasıl çalışmak istediğinize dair standartlarınız neler?

Beni acı mı, mutluluk mu harekete geçirir?

Hayatta en gurur verici anın ?

Neye dayanamıyorsun?

Değerlerini keşfettiğinde başkası için değil, kendin için üretmeye başlarsın. İşte o zaman sürekli mutluluğu yakalarsın.

1-‘‘Kim olduğunuzu bulmaya çalışırken daha az yıkıcı ve daha çok yapıcı olun. Sanata veya ilgi alanlarınıza yönelin ve üretken olun.’’ Nirrimi Joy Hakanson

2- ‘‘Bazı insanlar yetersiz olduğunu düşünüp tereddüt ederken diğer insanlar hata yaparak üstün hale geliyor.’’ Henry C. Link

3- ‘‘En verimli olmayan şey yapılmaması gereken şeyleri daha verimli hale getirmektir.’’ Peter Drucker

4- ‘‘İnsanlara pozitif dikkat vermek kadar basit bir işin bile üretkenlik ile çok alakası vardır.’’ Thomas J. Peters

5- ‘‘Bir anı boşa geçirdiğinizde bir anlamda onu öldürmüş, yerine başka bir şey konulması imkansız olan bir fırsatı tepmiş oluyorsunuz. Onu doğru şekilde değerlendirdiğiniz, amaç ve üretkenlik ile doldurduğunuz takdirde ise sonsuza kadar yaşatıyorsunuz.’’ Menachem Mendel Schneerson

6- ‘‘Çok fazla sinir doluyum. Bu enerjimi boşaltıp postacıya veya bahçıvana parlamamak için en verimli yol da iş yapmak.’’ Ben Stiller

7- ‘‘Meşgul olmak her zaman gerçek iş yapmak demek değildir. Bir işin hedefi üretmek veya başarmaktır ve bu iki sonuç için de düşünmek, sistem, planlamak, zeka, dürüst bir hedef ve terleme gerekir. Yapıyor gibi olmak yapmak değildir.’’ Thomas A. Edison

8- ‘‘Boşluğun sizi kandırmasına izin vermeyin; ona bugünü verirseniz sizden yarını çalar.’’ H. Croccoquill

9- ‘‘Bir ev inşa etmek için plana ihtiyacınız vardır. Bir hayat inşa etmek için ise plan veya hedef sahibi olmak çok daha önemlidir.’’ Zig Ziglar

10- ‘‘Bir şeylerin başınıza gelmesine izin vermeyin, siz onların başına gelin.’’ Stephen Covey

AHU ZABUN

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Kendin için üretirken başkalarına da dolaylı olarak faydalı olabiliyorsan o çok daha iyi tabi. Burada öncelik kendi değerlerinden yola çıkarak üretebilmek benim anladığım…Kendimize sormamız gereken 7 soruyu çok beğendim. Teşekkürler, çok güzel bir yazıydı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM